Cud z Galapagos – „fantastyczny żółw olbrzymi”

Zdjęcie tytułowe

Żółw olbrzymi z wyspy Fernandina Galapagos – „The Fantastic Giant Tortoise” (Chelonoidis phantasticus) był zagwozdką, która rąbka tajemnicy uchyliła dopiero w 1906 roku. Musiało minąć ponad 100 lat, aby odkryć kolejną część tej zagadki.

W 2019 roku odkryto samotnie wędrującą żółwicę. W kępie roślinności, pośrodku wysepki z zastygłej lawy, naukowcy znaleźli stworzenie, które dało im nadzieję, że „fantastyczny” gatunek żółwia nie wyginął. Najpierw jednak potrzebne były testy DNA.

FERNANDA Z GALAPAGOS

Wszystkie żółwie olbrzymie z Galapagos są wpisane do Czerwonej Księgi publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN). Klasyfikacja wskazuje na gatunki od podatnych do krytycznie zagrożonych, przy czym jeden gatunek już wyginął.

„Fantastyczny żółw olbrzymi” po raz pierwszy został odkryty przez Rollo Becka na wyspie Fernandina – aktywnym wulkanie na zachodnich obrzeżach Archipelagu Galapagos. Uważa się, że jest to największa dziewicza wyspa na Ziemi. Trzeba było ponad 100 lat, żeby w końcu w 2019 roku odnaleźć około 50-letnią samotną żółwicę, nazwaną przez badaczy Fernandą.

springer nature cud z galapagos fantastyczny zolw olbrzymi | ekoetos.pl
Mapa Archipelagu Galapagos wskazująca przybliżone lokalizacje na wyspie Fernandina, gdzie w latach 1906 i 2019 znaleziono osobniki Chelonoidis phantasticus.
Zdjęcie Fernandy wykonał Lucas Bustamante © Galapagos Conservancy, zdjęcie żółwia z 1906 roku wykonała Kathryn Whitney © California Academy of Sciences.

Porównano próbki DNA z 1906 roku i te pobrane od Fernandy. Okazało się, że dwa znane żółwie z wyspy Fernandina pochodzą z tej samej linii i znacznie różnią się od pozostałych 13 gatunków żółwi występujących na Galapagos.

Wszystko, co wiedzieliśmy o tym gatunku wskazywało na to, że wymarł. To wielka sprawa, że gatunek, o którym przez ostatnich sto lat myśleliśmy, że wymarł – nagle pojawił się tutaj.

Stephen Gaughran, badacz ekologii i biologii ewolucyjnej z Princeton

Fantastyczny żółw odkryty w 1906 roku posiadał rozkloszowaną skorupę. Fernanda jest mniejsza od typowego żółwia olbrzymiego i nie posiada charakterystycznej skorupy, dlatego też na początku u naukowców pojawiły się wątpliwości. Jednakże badania je rozwiały i dały nadzieję na kolejne żółwie odkrycia.

Dokładne dane dotyczące badania i historii tych niezwykłych stworzeń opublikowano w języku angielskim na łamach Communications Biology. Jednocześnie zachęcamy do przeczytania o naszym rodzimym gatunku żółwi.

Źródło: Galápagos Conservancy, nature.com

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *