Czy dziurawiec ma dziury? Jak rozpoznać ziele Świętego Jana?

Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny (Hipericum perforatum)

Okazuje się, że dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to roślina zupełnie niezwyczajna, choć popularna, pełna niezwykłych właściwości i związana z dawnymi wierzeniami. Dziurawiec nazywany jest też zielem Świętego Jana, gdyż kwitnie zawsze na 24. czerwca, przez co mówi się o nim, że jest zielem świętojańskim. Data ta stanowi najlepszy termin zbioru. Tylko, czy i gdzie ma dziury? Czy naprawdę je ma?

Dziurawiec zwyczajny stosuje się w medycynie i ziołolecznictwie. Jest pomocny w leczeniu wielu schorzeń. Dlatego warto go prawidłowo rozpoznać, aby nie pomylić z innym gatunkiem. Pomogą w tym dziury!

Dziurawiec zwyczajny – gdzie rośnie?

Dziurawiec zwyczajny występuje w całej Europie, a w Polsce jest gatunkiem pospolitym. Rośnie także w zachodniej Azji i północnej Afryce. Co ciekawe, został zawleczony na tereny obu Ameryk, południowej Afryki, Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

1 4 | ekoetos.pl

Fot.1 Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum)

Źródło zdjęcia: Pixabay

Dziurawiec można spotkać w widnych lasach, na murawach, łąkach, zaroślach i przydrożach. Jest byliną ciepłych stanowisk.

Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Jak rozpoznać dziurawiec zwyczajny?

Dziurawiec zwyczajny łatwo rozpoznać wśród stu innych żółtokwitnących krajowych ziół. Ma wzniesioną, twardą i rozgałęzioną łodygę o wysokości 30-80 cm. Posiada podłużnie jajowate liście. Są one przezroczysto kropkowane, a na brzegach mają czarne gruczołki. Dlatego, gdy weźmiemy oderwany liść dziurawca pod światło, to zobaczymy na nim „dziurki”, opisywane w literaturze: „jakby cienką szpileczką podziurkowane”. To jedno z wytłumaczeń pochodzenia nazwy rośliny. (Zwraca uwagę druga część łacińskiej nazwy dziurawca zwyczajnego: perforatum – czyli perforowany). Stąd jedna z regionalnych nazw rośliny – postrzelon. Inna to krzyżowe ziele, gdyż gdy popatrzymy na liście z góry, to tworzą krzyżyk.

Hypericum perforatumBlatt | ekoetos.pl

Fot. 2 Liść dziurawca zwyczajnego z widocznym, przezroczystym kropkowaniem

Źródło zdjęcia: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=423601

Żółte kwiaty dziurawca zwyczajnego zebrane są w wielokwiatowe baldachy. Płatki korony rośliny są asymetryczne z czarnym kropkowaniem. Dziurawiec wytwarza dużo pyłku kwiatowego, co skutkuje licznymi odwiedzinami owadów.

Owocem dziurawca zwyczajnego jest torebka.

Dziurawiec zwyczajny – właściwości lecznicze

Dziurawiec zwyczajny ma wiele właściwości wykorzystywanych w ziołolecznictwie.

Ziele (Herba hiperici) działa:

  • żółciopędnie;
  • moczopędnie;
  • ściągająco;
  • przeciwkrwotocznie;
  • wzmacniająco;
  • uspokajająco;
  • pobudza czynności żołądka;
  • jest doskonałym środkiem dezynfekcyjnym.
saint johns wort 5938314 1280 | ekoetos.pl

Fot. 3 Dziurawiec jest znaną rośliną leczniczą

Źródło zdjęcia: Pixabay

Napar stosuje się w nieżytach dróg trawiennych, bolesnych miesiączkach, wiatrach, zgadze, zaburzeniach jelitowych, niestrawności, nocnym moczeniu, chorobach wątroby, pomocniczo w zaflegmieniu płuc, nieżytach przewodu moczowego, reumatyzmie i ischiasie. Zewnętrznie na okłady w ranach, wrzodach i stłuczeniach.

Kiedy nie wolno pić dziurawca?

Bywa tak, że zioła mogą szkodzić. Dzieje się tak np. w przypadkach, gdy przekroczymy zalecaną dawkę lub w chorobach, czy stanach stanowiących przeciwwskazanie. Dziurawiec zazwyczaj jest ziołem bezpiecznym, lecz stosowanie go wyklucza kuracja chemioterapeutykami i interferonem. Ostrożność muszą zachować osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe.

Dziurawca nie powinny używać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią i osoby z nadwrażliwością na to zioło.

Należy pamiętać, że kuracji dziurawcem nie można przeprowadzać zbyt długo, ponieważ skutkuje to nadwrażliwością na światło ultrafioletowe, czyli większą wrażliwością skóry na słońce.

Jak się okazuje, piękny i ciekawy dziurawiec ma może nie dziury, a dziurki. Ponieważ właśnie kwitnie, teraz tylko pozostaje to sprawdzić!

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy dziurawiec ma dziury? Jak rozpoznać ziele Świętego Jana? | ekoetos.pl