Czy kupujemy mniej samochodów? Raport OTOMOTO rozwiewa wątpliwości

Ekolodzy czekają na zastąpienie pojazdów samochodowych pojazdami napędzanymi ruchem mięśni
Ekolodzy czekają na zastąpienie pojazdów samochodowych pojazdami napędzanymi ruchem mięśni Fot. Pixabay

Chociaż perspektywa rosnących od lipca cen prądu i gazu studzi nieco wyprzedzające nastroje konsumenckie Polaków, to konsumpcja wewnętrzna utrzymuje się na wysokim poziomie i to ona pozostaje głównym motorem wzrostu PKB. Kluczowe znaczenie ma tu sprzedaż samochodów – podaje OTOMOTO Insights.

W czerwcu, w porównaniu do poprzedniego roku, dynamika sprzedaży w tej kategorii wzrosła o 23,8% i stanowiła jeden z najmocniej wyróżniających się sektorów w gospodarce. Za wynik w tym segmencie w dużej mierze odpowiadają prywatni kierowcy. Indywidualni kupujący chętnie wystawiają na sprzedaż swoje dotychczasowe pojazdy (na OTOMOTO w czerwcu pojawiło się 21% więcej ogłoszeń niż rok wcześniej) i poszukują nowych aut (wg danych CEPiK rejestracji w czerwcu było 24% więcej niż w tym samym czasie przed rokiem).

Kolejna, miesięczna odsłona raportu OTOMOTO Insights podsumowuje bieżącą kondycję rynku motoryzacyjnego w Polsce, w oparciu o dane własne platformy, a także informacje z CEPiK, GUS i NBP. Cały raport można przeglądać online na stronie: otomotoinsights.pl.

Oferta diesli topnieje bardzo powoli

Proporcje podaży samochodów podzielonych ze względu na typ paliwa pozostają niemal niezmienne. Od lat widać wyraźną dominację ogłoszeń dotyczących sprzedaży samochodów z silnikiem benzynowym (53,3% ofert dostępnych w czerwcu na OTOMOTO). Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu w Warszawie ograniczającej m.in. ruch ponad 18-letnich Diesli, zbiega się w czasie z delikatnym spadkiem dostępności samochodów z silnikiem napędzanych olejem napędowym (-0,7 p.p. w porównaniu do maja 2024). Jednocześnie powiększyła się oferta samochodów elektrycznych i hybryd plug-in (łącznie 3,1% dostępnych ofert).

Ceny stabilne, powiększa się oferta droższych aut

Mediana cen samochodów używanych, wystawionych w maju (ogłoszenia nowe i kontynuowane) wzrosła w 14 województwach. Największe zmiany w tym zakresie zaszły w województwach kujawsko-pomorskim (o 1,5 tys. zł) i podlaskim (o 1,1 tys. zł). Oznacza, że zmienia się charakterystyka podaży i do kupienia pojawia się więcej droższych modeli samochodów. Jednocześnie średnie ceny najczęściej wystawianych aut używanych w nowych ogłoszeniach na OTOMOTO i OLX w czerwcu 2024 były stabilne w porównaniu do poprzedniego miesiąca – przesunięcia w środkowej wartości wystawianych samochodów nie łączą się więc ze wzrostem cen podobnych modeli miesiąc do miesiąca.

Wyższe kredyty biorą kobiety

Choć samochody nie drożeją, a stopy procentowe od miesięcy utrzymują się na tym samym poziomie i zgodnie z zapowiedziami NBP nie ma tu perspektywy szybkiej zmiany, rosną kwoty zobowiązań zaciąganych na poczet zakupu samochodu. W czerwcu średnia kwota kredytu udzielanego za pośrednictwem OTOMOTO Pay wyniosła 44,6 tysiące złotych. Jest to wzrost o 4% w porównaniu do maja tego roku, gdy średnia wynosiła niecałe 43 tysiące złotych. Czerwiec przyniósł też zmianę w podejściu do finansowania. Po raz pierwszy w historii raportu średnia wartość finansowania zaciąganego przez kobiety była większa od średniej wartości finansowania zaciąganego przez mężczyzn. W porównaniu do maja zmieniły się też układ płci w zakresie decyzji o wykorzystywaniu kredytu na zakup samochodu – w czerwcu na kredyt na auto zdecydowało się o 5 p.p. więcej kobiet niż w poprzednim miesiącu.

Źródło informacji: OTOMOTO

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy kupujemy mniej samochodów? Raport OTOMOTO rozwiewa wątpliwości | ekoetos.pl