Dlaczego jelenie zrzucają poroże?

Zrzuty poroża
Pozyskane poroże

Przełom lutego i marca, a często marzec to okres, w którym jelenie zrzucają poroże. W tym roku zrzuty już się rozpoczęły. Wybierając się na spacer po lesie, możemy znaleźć piękne tyki np. jelenia czy daniela, będące przedmiotem pożądania nie tylko kolekcjonerów. Nasuwa się pytanie: dlaczego jeleniowate zrzucają poroże.

Znalezienie tzw. zrzutów jest nie lada gratką i przedmiotem stanowiącym konkretną wartość. Dlatego poszukiwacze poroża już wybrali się do lasów. Taka imponująca oręż służy jeleniowi do obrony i walki o samice podczas okresu godowego. Dlaczego się go potem pozbywają?

Czy poroże to rogi?

Gdy spotykamy jelenia, często mówimy błędnie, że ma piękne rogi. Jednak to nie rogi. Jeleń na głowie nosi poroże, inaczej: wieniec, rosochy lub tyki. Poroże mają także samce daniela, łosia, czy sarny. Warto wiedzieć i rozróżnić, że poroże daniela i łosia to łopaty, a sarny to parostki. Między porożem a rogami istnieje wiele zasadniczych różnic.

Poroże wyrasta z kości czołowej na głowie samców jeleniowatych. Co ciekawe, wyjątek stanowi renifer, u którego poroże występuje również u samic, a także pozbawiony poroża jelonek błotny. Poroże jest corocznie nakładane i zrzucane. Służy bykowi do obrony i walki o samice podczas trwania godów, po których samo, lub pod wpływem uderzeń, odpada. Tak jak kości jest twarde i pełne w środku. Charakteryzuje się różnymi kształtami i zazwyczaj z wiekiem osobnika staje się coraz bardziej rozgałęzione.

W przeciwieństwie do kostnego poroża rogi są wytworem skóry właściwej i są puste w środku oraz rosną przez całe życie zwierzęcia. Inne różnice polegają na tym, iż nie rozgałęziają się, nie odpadają i nie odrastają. Ponadto rogi występują zarówno u samców jak i samic. Mają je np. żubr, muflon, kozica, krowa i koza.

elk 8111555 1280 | ekoetos.pl

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Dlaczego jeleń gubi poroże?

Poroże jelenia jest nie lada gratką. Można na nim zarobić, a także włączyć je do własnej kolekcji. Ponadto jest cennym trofeum myśliwskim oraz surowcem w zdobnictwie, oraz meblarstwie. Robi się z nich np. wisiorki i inne ozdoby, żyrandole, czy gryzaki dla psów. Interesujące jest to, że starsze osobniki jeleni zrzucają poroże wcześniej niż młodsze. Warto wiedzieć, że przeciętnie waży ono 3,5-8 kg, natomiast poroże byków ekotypów bieszczadzkich i mazurskich osiąga średnią wagę 6-12 kg.

W zrzucaniu poroża decydującą rolę gra poziom hormonów u byków, które podczas godów posiadają ich wysoki poziom, natomiast, gdy tylko kończy się czas walk o samice, poziom hormonów spada. Wtedy poroże przestaje już być potrzebne jeleniom. Dlatego zwierzęta po prostu pozbywają się go, a oręż odrasta w kolejnym roku.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dlaczego jelenie zrzucają poroże? | ekoetos.pl