W poniedziałek Klub Gaja poinformował, że tegoroczną edycję konkursu Drzewo Roku wygrał buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich. Drzewo zdobyło 10 521 głosów internautów. Ten aż 300-letni okaz rośnie w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu w Dalkowie, w gminie Gaworzyce, w woj. dolnośląskim.
Zwycięskie drzewo stanowi centrum życia mikroregionu. Legenda głosi, że buk ten spełnia marzenia, co wiąże się z pewnym zwyczajem. Mianowicie turyści często wrzucają do dziupli w drzewie łupinki bukowe z własnymi życzeniami. Buk purpurowy Serce Wzgórz Dalkowskich, w lutym 2025 roku będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.
Przez cały czerwiec trwało głosowanie internautów na Drzewo Roku 2024. W plebiscycie wzięło udział 16 najciekawszych drzew z całej Polski, wybranych przez jury z ponad 40 zgłoszeń, które napłynęły na konkurs Klubu Gaja. To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego, historycznego i kulturowego. Po emocjonującej rywalizacji zwyciężył Buk Serce Wzgórz Dalkowskich w gminie Gaworzyce w woj. dolnośląskim z 10 521 głosami internautów. Na drugim miejscu z 10 127 głosami uplasował się ponad 300-letni Platan Miłości w Targoszynie w gminie Mściwojów w woj. dolnośląskim. Podium zamyka 350-letni Dąb Robert z Warszawy z 6 102 głosami. Podczas głosowania internauci oddali 43223 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu www.drzeworoku.pl odnotowano ponad 320 tysięcy odsłon.
Statuetka Drzewa Roku 2024 trafi w ręce przedstawicieli Fundacji na rzecz Rodziny i Rewitalizacji Polskiej Wsi, którzy zgłosili Serce Wzgórz Dalkowskich do konkursu. Wszyscy finaliści biorący udział w głosowaniu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2024 roku podczas obchodów Święta Drzewa w Warszawie.
„Kolejna edycja konkursu Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku zakończona. Bardzo zacięta rywalizacja towarzyszyła finalistom do ostatniej chwili. Zawsze podkreślałem, że w szczególności jestem poruszony mobilizacją społeczności skupionych wokół swoich ulubionych drzew. To ludzie budują opowieść, która łączy różne środowiska i tworzy nową jakość skupioną na współpracy. Drzewa stają się symbolami dla całych regionów. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu i przypominam o starcie w zmaganiach o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
Źródło: Klub Gaja