Europejski Dzień Parków Narodowych 2022

,
Napis Europejski Dzień Parków Narodowych na tle widoku z lotu ptaka na Tatrzański Park NarodowyW dniu dzisiejszym celebrujemy wyjątkową formę ochrony przyrody, jaką jest park narodowy. Data obchodzonego święta nie jest przypadkowa, bowiem 24 maja 1909 roku został utworzony pierwszy park narodowy w Europie, czyli szwedzki Sarek.

Czym jest park narodowy?

Park narodowy to obszar cenny ze względu na swoje wyjątkowe walory, głównie przyrodnicze, ale również naukowe, kulturowe i edukacyjne. Na jego terenach ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.

Celem tworzenia parków narodowych jest wsparcie różnorodności biologicznej, ochrona zasobów i składników przyrody, a także odtworzenie zniekształconych siedlisk fauny i flory. Dzięki parkom mamy bezcenną możliwość obcowania z przyrodą, której nie zmieniła ręka człowieka.

Logo przedstawiające Polskie Parki Narodowe

Parki narodowe w Polsce

Na świecie znajdziemy ponad 4 tysiące parków narodowych, z czego w Europie jest ich ponad 500. W Polsce mamy 23 parki, które łącznie zajmują 1% powierzchni całego kraju (ponad 314 tys. ha). Ciągną się one od pasa nadmorskiego, przez pojezierza i niziny, aż po wyżyny i tereny górskie.

Najstarszy park w Polsce to Pieniński Park Narodowy, który został utworzony 1 czerwca 1932 roku. Dwa miesiące później założony został Białowieski Park Narodowy. Najmłodszym z kolei parkiem jest Park Narodowy Ujście Warty – powstał on 1 lipca 2001 roku.

Bardzo możliwe, że liczba parków narodowych w Polsce się powiększy. Od kilku lat toczą się rozmowy o powołaniu 3 kolejnych parków: Mazurskiego, Turnickiego (woj. podkarpackie) oraz Jurajskiego (woj. śląskie).

europejski dzien parkow narodowych karkonosze • ekoetos.pl

Parki narodowe zapraszają na wspólne świętowanie

Parki narodowe w Polsce co roku szykują się na obchody swojego dnia. Wiele parków deklaruje tego dnia brak opłat za wstęp, a także zapowiada liczne, również bezpłatne, atrakcje dla turystów.

Przykładowo, Karkonoski Park Narodowy zaprasza do ośrodka w Karpaczu (Centrum Informacyjnego KPN) na udział konkursach i warsztatach, na których nie tylko mamy szansę pogłębić swoją wiedzę o bogactwie przyrodniczym parku, ale też nauczyć się malować po drewnie.

Inne parki oferują również wycieczki po terenach chronionych oraz zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji znajdujących się w muzeach należących do parków.

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ