Europejski Dzień Parków Narodowych 2022

,
Europejski Dzień Parków Narodowych 2022

W dniu dzisiejszym celebrujemy wyjątkową formę ochrony przyrody, jaką jest park narodowy. Data obchodzonego święta nie jest przypadkowa, bowiem 24 maja 1909 roku został utworzony pierwszy park narodowy w Europie, czyli szwedzki Sarek.

Czym jest park narodowy?

Park narodowy to obszar cenny ze względu na swoje wyjątkowe walory, głównie przyrodnicze, ale również naukowe, kulturowe i edukacyjne. Na jego terenach ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe.

Celem tworzenia parków narodowych jest wsparcie różnorodności biologicznej, ochrona zasobów i składników przyrody, a także odtworzenie zniekształconych siedlisk fauny i flory. Dzięki parkom mamy bezcenną możliwość obcowania z przyrodą, której nie zmieniła ręka człowieka.

Logo przedstawiające Polskie Parki Narodowe

Parki narodowe w Polsce

Na świecie znajdziemy ponad 4 tysiące parków narodowych, z czego w Europie jest ich ponad 500. W Polsce mamy 23 parki, które łącznie zajmują 1% powierzchni całego kraju (ponad 314 tys. ha). Ciągną się one od pasa nadmorskiego, przez pojezierza i niziny, aż po wyżyny i tereny górskie.

Najstarszy park w Polsce to Pieniński Park Narodowy, który został utworzony 1 czerwca 1932 roku. Dwa miesiące później założony został Białowieski Park Narodowy. Najmłodszym z kolei parkiem jest Park Narodowy Ujście Warty – powstał on 1 lipca 2001 roku.

Bardzo możliwe, że liczba parków narodowych w Polsce się powiększy. Od kilku lat toczą się rozmowy o powołaniu 3 kolejnych parków: Mazurskiego, Turnickiego (woj. podkarpackie) oraz Jurajskiego (woj. śląskie).

europejski dzien parkow narodowych karkonosze • ekoetos.pl

Parki narodowe zapraszają na wspólne świętowanie

Parki narodowe w Polsce co roku szykują się na obchody swojego dnia. Wiele parków deklaruje tego dnia brak opłat za wstęp, a także zapowiada liczne, również bezpłatne, atrakcje dla turystów.

Przykładowo, Karkonoski Park Narodowy zaprasza do ośrodka w Karpaczu (Centrum Informacyjnego KPN) na udział konkursach i warsztatach, na których nie tylko mamy szansę pogłębić swoją wiedzę o bogactwie przyrodniczym parku, ale też nauczyć się malować po drewnie.

Inne parki oferują również wycieczki po terenach chronionych oraz zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji znajdujących się w muzeach należących do parków.

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ