Budownictwo to fundament ludzkości, zaś ekologia to jej przyszłość. Cegła jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych już od czasów starożytnych. Jej wytworzenie wymaga wykorzystania wielu surowców mineralnych takich jak glina, wapno, piasek i cement. Produkcja cegły to również ogromy koszt energetyczny, ale jedna z francuskich firm postanowiła spróbować to zmienić.
Firma FabBRICK została stworzona we Francji przez Clarisse Merlet w 2018 roku. Założycielka pragnęła znaleźć rozwiązanie, które pozwoli przemysłowi budowlanemu na zmniejszenie wytwarzanych zanieczyszczeń oraz zredukowanie zużycia energii. Francuska innowatorka chciała spojrzeć na tę branżę w inny sposób i wykorzystać to, co i tak było przeznaczone do wyrzucenia.
Bawełniana cegła
Firma zaczęła wykorzystywać używane ubrania jako nowoczesne tworzywo cegielniane. W produkcji przodują bawełniane koszulki i bluzy – materiał z nich to 80% całej masy, zaś 20% to plastik. Rozdrobnione i zmielone tekstylia są łączone specjalnym, ekologicznym spoiwem. Cegły mają posiadać właściwości termiczne i akustyczne.
Cegły mogą mieć różne wymiary oraz kolory. Przetwarzane ubrania nie są barwione i to poniekąd od nich zależy kolor końcowego produktu. Jednakże nad wszystkim czuwa projektantka, dopasowująca skład danej partii.
Firma dąży do tego, aby ich produkty realizowały swoje przeznaczenie również w otwartej przestrzeni miejskiej i spełniały rolę nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Na chwilę obecną, pomimo zapewnianej dobrej wodoodporności, twórcy zalecają używanie cegieł tylko w pomieszczeniach.
Energooszczędna produkcja i ochrona środowiska
Wartą uwagi kwestią dotyczącą FabBRICK jest produkcja, która polega w głównej mierze na sile mięśni. Rozdrabnianie tekstyliów odbywa się za pomocą mechanicznej maszyny, ale formowanie cegieł to już tylko doskonałe ćwiczenia dla pracowników, którzy wykonują produkt w ręcznych maszynach bez zużycia energii elektrycznej.
Na rynku od 4 lat
Obecnie FabBRICK specjalizuje się w tworzeniu produktów, które służą jako materiał do ozdoby ścianek w salonach i sklepach. W produkcji są również stoły, których podstawy to bawełniane cegły. Firma współpracuje z koncernami odzieżowymi, które zamieniają część wystroju na przyjazne Ziemi ceglane ścianki.
Niewątpliwie niskie zużycie energii i przetwarzanie tekstyliów to dobry krok w stronę ochrony środowiska. Być może wraz z rozwojem technologii FabBRICK osiągnie kolejny poziom i wprowadzi udoskonalony produkt budowlany. Na razie cegły te stanowią bardziej elementy ozdoby salonów i sklepów, niżeli ekologiczne zastąpienie czerwonej koleżanki.