Metropolia łódzka może planować dalszy rozwój publicznego transportu zbiorowego dzięki dotacji z Funduszy Europejskich. Dodatkowe środki pozwolą władzom miasta postawić na nowocześniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązania.
Łódź niebawem wzbogaci swój tabor autobusowy o kolejne pojazdy elektryczne dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ). Miasto otrzymało 25 mln złotych na rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego. Nowe autobusy nie tylko poprawią komfort podróżujących, ale przyczynią się do poprawy jakości powietrza w okolicy.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Łodzi
To nie pierwsze dofinansowanie unijne z POIiŚ, które trafiło do miasta. Obecnie realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) projekt otrzymał wsparcie o łącznej kwocie 448,30 mln złotych. Inwestycja uwzględnia przebudowę linii tramwajowych, zakup 30 sztuk taboru tramwajowego oraz modernizację zajezdni. Całkowita wartość projektu to 687,85 mln złotych.
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
POIiŚ 2014-2020 to krajowy program, którego celem jest udzielanie wsparcia w ramach rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, ochrony środowiska czy przeciwdziałania zmianom klimatu. Uznaje się go za największy program finansowany z Funduszy Europejskich w UE.
Jak podaje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, miasta realizujące projekty związane z rozwojem publicznego transportu zbiorowego otrzymały łącznie 10 mld złotych dofinansowania w ramach POIiŚ. Inwestycje obejmują takie działania jak budowa i modernizacja infrastruktury tramwajowej i autobusowej, zakup nowego taboru tramwajowego, trolejbusowego i autobusowego, zastosowanie Inteligentnych Systemów Transportowych, budowa węzłów przesiadkowych oraz rozbudowa drugiej linii metra warszawskiego.