Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zdecydował o zwiększeniu o 180 mln złotych budżetu programu „Udostępnienie wód termalnych w Polsce”.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała w Sieradzu zwiększenie pomocy na rzecz rozwoju geotermii. Samo miejsce ogłoszenia nie było przypadkowe. W Sieradzu bowiem trwa obecnie budowa ciepłowni geotermalno-biomasowej, która odbywa się dzięki dotacji z NFOŚiGW.
Od początku 2022 roku wydano gminom aż 150 wstępnych opinii w zakresie występowania oraz możliwości użytkowania wód termalnych, z czego 65 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Spore zainteresowanie geotermią było jednym z czynników wpływających na zwiększenie wsparcia. Budżet projektu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” wynosił 300 mln złotych. Obecnie wartość ta będzie oscylować wokół 480 mln złotych.
Szefowa resortu podkreślała w Sieradzu znaczenie geotermii dla krajowego bilansu odnawialnych źródeł energii. Ponieważ inwestycje geotermalne są uniezależnione od czynników pogodowych, mają silny potencjał w Polsce. Dodała również, że geotermia daje całkowicie bezemisyjną energię, co bardzo korzystnie wpływa na jakość powietrza.
NFOŚiGW w latach 1995-2022 przeznaczył na wsparcie 46 projektów geotermicznych około 583,5 mln złotych. Jest on krajowym liderem we wprowadzaniu innowacji na rzecz ochrony środowiska. Instytucja w ciągu 30 lat funkcjonowania wydała na ten cel łącznie 270 mld złotych, z czego 2/3 stanowił wkład własny.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska