Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu wybuduje hybrydowe źródło energii w oparciu o skojarzoną produkcję ciepła i energii elektrycznej. Inwestycję wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z dofinansowaniem w wysokości ponad 21 mln złotych.
Inowrocławski Zakład Energetyki Cieplnej otrzymał wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu zakładającego budowę wysokosprawnej kogeneracyjnej instalacji energetycznej.
Na instalację będą się składać 3 silniki gazowe, 2 kotły gazowe i 2 kotły gazowo-olejowe, a także pompa ciepła powietrze-woda oraz instalacja fotowoltaiczna. Kogeneracja pozwoli zasilić podsystem ciepłowniczy inowrocławskiego Osiedla Uzdrowiskowego, który zostanie wyodrębniony z istniejącej infrastruktury systemowej.
Całkowity koszt inwestycji to 33,5 mln złotych. NFOŚiGW przekaże na jej realizację 10,5 mln złotych w formie dotacji oraz 10,6 mln złotych w formie pożyczki. Przedsięwzięcie ma być zakończone w 2024 roku.
Przewidywany efekt ekologiczny inwestycji ma być widoczny już w 2025 roku i zakłada redukcję zużycia energii pierwotnej o 142 550 GJ w skali roku, zmniejszenie zużycia energii końcowej o 12 193 GJ na rok, jak również mniejszą o 23 598 ton w ciągu roku emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to szczególnie istotne, biorąc pod uwagę uzdrowiskowy charakter Inowrocławia.