Inwazja barszczu Sosnowskiego – nie czekaj, zgłoś!

Barszcz Sosnowskiego wyróżniają owoce
Barszcz Sosnowskiego ma ogromne kwiatostany Fot. Pixabay

Barszcz Sosnowskiego stał się na tyle popularny, że wszędzie się o nim mówi i pisze. Co gorsza, ekspansja rośliny trwa, a okazy przenoszą się nawet do centrów miast. Rozpoznać go nietrudno, bo wyróżnia się gigantyczną wysokością i proporcjonalnie dużymi liśćmi. Ze względu na kilka czynników, lokalizację tej rośliny należy zgłosić.

Zgłoszenia występowania barszczu należy dokonać, aby zlikwidowano zagrożenie toksyczną rośliną, a także w ramach walki z IGO (inwazyjne gatunki obce). Inwazyjne gatunki obce stanowią jedno z największych zagrożeń dla różnorodności biologicznej. Problem stanowi ogromna ilość nasion barszczu Sosnowskiego, które mogą czekać w ziemi na sprzyjające warunki kiełkowania nawet przez okres kilku lat. Dlatego najlepiej likwidować rośliny jeszcze przed zawiązaniem nasion.

Po czym poznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego dorasta nawet do 5 m wysokości. Kwiatostany rośliny przypominają gigantyczne kwiatostany kopru. Podłużnie bruzdowana łodyga może mieć do 10 cm średnicy. Liście barszczu Sosnowskiego mają do 150 cm długości i są ułożone skrętolegle. Charakteryzują się krótkimi, zaokrąglonymi ząbkami wzdłuż brzegu blaszki i są 2-3-krotnie pierzastozłożone.

Drobne kwiaty barszczu Sosnowskiego są zebrane w duże, złożone baldachy o średnicy sięgającej 50 cm. Jedna roślina może mieć łącznie nawet 20 tysięcy drobnych kwiatów o 5 białych płatkach, długości do 1 cm. Z kwiatów powstają liczne, owalne owoce o barwie oliwkowej z 4 podłużnymi brunatnymi smugami. Owoce są długości 8-10 mm

Roślina występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów oraz na nieużytkach i przy odłogach.

barszcz | ekoetos.pl

Barszcz Sosnowskiego ma liście podobne kształtem do innych barszczy.

Fot. Pixabay

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest taki groźny?

Barszcz Sosnowskiego to roślina o silnym działaniu toksycznym i alergizującym. Wydziela substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych. Parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza dla dzieci i osób cierpiących na alergie.

Barszcz Sosnowskiego zagraża bioróżnorodności i jest trudny do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Niezwykle łatwo się rozmnaża i rozprzestrzenia.

Gdzie zgłosić występowanie barszczu Sosnowskiego?

Każdy, kto zauważy barszcz Sosnowskiego powinien to zgłosić . Najprościej jest dokonać zgłoszenia telefonicznie, zawiadamiając Straż Miejską, czyli dzwoniąc pod numer 986.

Można zawiadomić sołtysa, urząd gminy, bądź urząd miasta, a także wypełniając formularz zamieszczony na stronie www.barszcz.edu.pl.

Zgłoszenie zostanie przekazane Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska, a następnie po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu zgłoszenia do Centralnego Rejestru Danych o IGO, zostanie ustalona osoba lub instytucja odpowiedzialna za zwalczanie barszczu Sosnowskiego. Zwalczanie rośliny jest bowiem obowiązkiem właścicieli, bądź zarządców nieruchomości, na których rośnie barszcz.

Czy barszcz Sosnowskiego można dotykać?

Nie wolno dotykać barszczu Sosnowskiego!

W przypadku dotknięcia bardzo ważne są pierwsze chwile.

Nie należy czekać na reakcję organizmu tylko bezzwłocznie udać się po pomoc medyczną!

Jeżeli w miejscu, gdzie przebywamy, nie możemy liczyć na pomoc lekarza, to należy działać szybko i miejsce zetknięcia z rośliną przemyć obficie chłodną wodą, a następnie zastosować preparat na oparzenia zawierający panthenol.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inwazja barszczu Sosnowskiego - nie czekaj, zgłoś! | ekoetos.pl