Jak się ma sport do sadzenia drzew? Akcja „Kręcimy i sadzimy” od Somfy Polska

Jak się ma sport do sadzenia drzew? Akcja

3600 sosen udało się posadzić pracownikom Somfy Polska w ramach Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. Ta ogólnoeuropejska akcja ma zachęcić zarówno instytucje i firmy, jak i osoby prywatne do organizacji wydarzeń poprawiających stan środowiska przyrodniczego.

Firmowa zabawa: sport, rywalizacja i… sadzonki

Somfy Polska jest nie tylko głównym dostawcą automatyki budynkowej i mieszkaniowej, ale też marką, która stawia na ochronę środowiska. Pracownicy firmy w ramach akcji „Kręcimy i sadzimy” zamieniają każdą aktywność sportową na ilość sadzonek. Co za tym idzie, z każdym zdobytym kilometrem na spacerze, bieganiu czy rowerze oraz z każdą kolejną spaloną kalorią na siłowni, wzrasta ilość posadzonych drzew.

Przelicznik jest prosty: 1 kilometr lub 100 kalorii to jedno drzewko. Podczas wiosennej edycji zeszłego roku uczestnikom udało się łącznie zdobyć 3100 km, co przełożyło się na powstanie dokładnie tylu drzewek w Nadleśnictwie Nawojowa w Beskidzie Sądeckim. Z kolei podczas jesiennej edycji udało się pobić rekord z wynikiem 3600 sadzonek sosny, które wzbogaciły szatę roślinną w Nadleśnictwie Celestynów. Podczas proekologicznej akcji budzi się zdrowa, sportowa rywalizacja między pracownikami firmy, co powoduje, że z każdą kolejną edycją doi wydarzenia dołącza coraz więcej chętnych pracowników.

Hektar do hektara

Coraz częściej słyszy się zarówno głosy ekspertów, jak i odczuwa skutki kryzysu klimatycznego, dlatego każda inicjatywa na rzecz zmniejszenia efektu cieplarnianego jest cenna. Dla sosny jeden hektar lasu to około 8-10 tysięcy sadzonek, zatem uczestnikom akcji „Kręcimy i sadzimy” udało się wzbogacić las o pół hektara. Nie wydaje się to dużo, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż jedno wysokie drzewo produkuje około 115 kg tlenu rocznie, a człowiek w tym samym czasie zużywa go około 176 kg, to każda sadzonka i każdy kolejny hektar lasu są na wagę złota.

Rozwój w zgodzie z przyrodą

„Kręcimy i sadzimy” jest jedną z wielu akcji, jakie podejmuje firma w zakresie ochrony środowiska. Somfy Polska opiera swoją działalność na programie Act for Green. Jest to wyraz odpowiedzialnej postawy firmy, która stawiając nowe budynki i wytwarzając nowe produkty, nie zaniedbuje przyrody. Firma opracowuje rozwiązania zmniejszające zużycie energii, używa materiałów zdatnych do recyklingu, eliminuje przestarzałe technologie, wpływające negatywnie na środowisko i zastępuje je nowymi – nowoczesnymi i ekologicznymi.

Źródło: Budownictwo.co, Somfy Polska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *