Jak zwalczyć ślimaki bez użycia środków chemicznych?

Jak znaleźć najskuteczniejszy środek na ślimaki
Co odstrasza ślimaki? Fot. Pixabay

Ślimaki budzą grozę wśród właścicieli ogrodów, pól, kwietników. Jeden mięczak potrafi dokonać nie lada zniszczeń, zwłaszcza młodych sadzonek. Co ciekawe, ślimaki nagie stanowią większe zagrożenie. Chociaż istnieją chemiczne środki walki ze ślimakami, należy wiedzieć, że trując ślimaki, trujemy zwierzęta znajdujące się w ogrodzie, np. ptaki, jeże. Jak walczyć ze ślimakami bez użycia szkodliwej chemii?

Ślimaki żerują głównie w nocy, w dzień przebywają w kryjówkach. Preferują zacienione, wilgotne miejsca. Unikają miejsc ciepłych, nasłonecznionych i nagrzanych. Warto wiedzieć, że na intensywność występowania ślimaków wpływa ocieplenie klimatu. Chcąc zwalczyć ślimaki bez preparatów chemicznych, dobrze jest skorzystać z kilku metod jednocześnie, gdyż dzięki temu uzyskujemy wyższą skuteczność.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie?

Aby ograniczyć obecność ślimaków w ogrodzie, trzeba przestrzegać kilku reguł. Nie są to sposoby na zwalczanie, a pomocne zasady. Podstawowa z nich to utrzymanie porządku. Jest tak ważna, dlatego, aby nie zostawić mięczakom miejsc, w których mogą się schować. Dlatego ogród należy utrzymywać bez chwastów, wysokiej trawy, a kompostowniki stawiać z dala od warzywnika. Na bieżąco zbierać wypielone chwasty i skoszoną trawę.

Oprócz utrzymania ogólnego porządku warto także:

  • Sprzątać kamienie, cegły, kawałki drewna, oraz stare deski, ponieważ są idealnym schronieniem dla ślimaków;
  • Zmienić porę podlewania. Zazwyczaj rośliny ogrodowe podlewamy wieczorem, lecz podlewając rano woda nie pozostanie na noc, czyli podczas zwiększonej aktywności szkodników;
  • Zaleca się jesienią przekopywać grządki i rabaty na głębokość 20 cm, gdyż jajeczka ślimaków pozostaną wyciągnięte na powierzchnię gleby i mogą zostać zjedzone przez ptaki, bądź ulec zniszczeniu na skutek czynników atmosferycznych.
nature 3427713 1280 | ekoetos.pl

Największe szkody w uprawach wyrządzają ślimaki bezskorupowe

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu domowym sposobem?

W kontekście zwalczania ślimaków w ogrodzie bez środków chemicznych często poleca się pułapki np. z piwem. Należy wiedzieć, że sposób ten nie należy do bardzo skutecznych, ponieważ użyte substancje faktycznie zwabiają ślimaki, które pozostają po drodze do pułapki na uprawach i rabatach.

Dobrym sposobem ochrony upraw przed ślimakami jest ogrodzenie ich taśmą miedziowaną, bądź drutem z miedzi. Bariera działa w ten sposób, że śluz ślimaków wchodzi w reakcję z miedzią, w efekcie czego tworzą się lekkie impulsy elektryczne, które utrudniają ślimakom przekroczenie ogrodzenia.

Dobrym rozwiązaniem jest obsypywanie brzegów upraw popiołem lub miałkim węglem, dlatego że mają działanie hydrofilowe (wysuszające) i będą stanowić barierę dla przemieszczających się ślimaków. Dobrze jest wykorzystać także mączkę bazaltową, stanowiącą pyłek oblepiający ślimaki i utrudniający im przemieszczanie.

Zabezpieczenie dla rosnących roślin stanowić mogą:

  • potłuczone cegły – utrudnienie dojścia ślimaka do rośliny (wysypać przestrzenie pomiędzy grządkami);
  • fusy od kawy (opcjonalnie z dodatkiem cynamonu) – odstraszanie zapachem i strukturą (do obsypania roślin);
  • potłuczone skorupki od jajek – do obsypania roślin, także utrudnią ślimakom dojście;
  • paździerze konopne rozsypane wokół roślin – stanowią przeszkodę dla ślimaków.

Pomocne będą także gałązki róży układane wokół rabatek Można także stworzyć rabatę z roślinami lubianymi przez ślimaki i zbierać z niej szkodniki. Dobrze jest położyć na rabatach liście chrzanu lub kapusty. Są to gatunki, na których ślimaki chętnie żerują. Dlatego można skorzystać z tego sposobu, aby potem ręcznie wyzbierać szkodniki.

snail 7978955 1280 | ekoetos.pl

Fot. Ślimaki często wyrządzają szkody poprzez zjadanie stożków wzrostu roślin

Źródło: Pixabay

Jaki oprysk na ślimaki?

Naturalne opryski lub podlewanie cieczami sporządzanymi na bazie odpowiednich gatunków roślin także mogą pomóc w zwalczaniu ślimaków. W celu przygotowania płynu należy zebrać rośliny. Odstraszająco działa na ślimaki bez czarny. Zebrane liście i młode pędy zaleca się zalać wodą, aby zakrywała rośliny ponad 5 cm, a następnie odstawić w ciemne miejsce. Po 1-3 dniach podlewać grządki lub opryskiwać rośliny.

W celu naturalnego zwalczania ślimaków można stosować wywary, napary z np. gorczycy, lawendy, krwawnika, rozmarynu, czosnku, piołunu.

Jakich roślin nie lubią ślimaki?

Chcąc stosować naturalne metody walki ze ślimakami, możemy posłużyć się sadzeniem roślin nielubianych przez te szkodniki. Jednym ze sposobów jest umieszczenie ich w ogrodzie w dowolnych miejscach, bardziej precyzyjnym, gdzie rośliny zadziałają skuteczniej, będzie obsadzenie nimi brzegów grządki, co tworzy naturalną barierę dla szkodników.

Do roślin działających odstraszająco na ślimaki należą: szałwia, lawenda, nasturcja, krwawnik, bodziszek, tymianek, cząber, barwinek, hyzop, jeżówka, kocimiętka, jarzmianka, rumianek, paproć, czyściec, orlik, tawułka, odętka, nawłoć, rozmaryn, bergenia.

Co jest naturalnym wrogiem ślimaków?

Ślimaki, szczególnie te nagie mają wielu wrogów naturalnych. Do najważniejszych należą ptaki i jeże, ale są to także ropuchy, żaby, drapieżne chrząszcze, padalce i ryjówki.

Warto zaprosić do ogrodu naturalnych wrogów ślimaków. W tym celu wystarczy postawić np. poidełka dla ptaków, domek dla jeża, czy pozostawić stertę gałęzi i niezgrabionych liści, która będzie schronieniem dla jeży.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!
Jak zwalczyć ślimaki bez użycia środków chemicznych? | ekoetos.pl