Komisja Europejska zatwierdziła polski program przeznaczony na wsparcie sektora rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Program dofinansowań do zakupionych nawozów mineralnych to jeden ze środków pomocy w ramach tzw. tarczy antyputinowskiej.
O tarczy antyputinowskiej mówiło się już w marcu podczas konferencji, w trakcie której zapowiedziano dodatkowe wsparcie dla Polaków w związku z problemami gospodarczymi wywołanymi m.in. przez wojnę na Ukrainie. Na pomoc finansową mogli liczyć przede wszystkim rolnicy, ale moment rozpoczęcia dofinansowania zależał od zatwierdzenia programu przez Komisję Europejską.
Trudne początki z dobrym zakończeniem
Polska skierowała wniosek do Komisji Europejskiej (KE) o zatwierdzenie programu dopłat do nawozów już 20 marca. Początkowo wniosek nie został zaakceptowany ze względu na konieczność jego modyfikacji z powodu zmienionych 23 marca ram prawnych i wprowadzenie tymczasowych ram kryzysowych.
Wczoraj KE ogłosiła, że polski program został zatwierdzony.
Ten program o wartości 836 mln euro umożliwi Polsce wspieranie rolników, którzy odczuli skutki wzrostu kosztów produkcji wynikającego z inwazji Rosji na Ukrainę oraz związanych z tym sankcji. Pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami. Jednocześnie kontynuujemy ścisłą współpracę z państwami członkowskimi, aby można było terminowo wprowadzić krajowe środki wsparcia w skoordynowany i skuteczny sposób, chroniąc przy tym równe warunki działania na jednolitym rynku.
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza
Warunki dofinansowania dla rolników
Pomoc w ramach programu będzie miała formę dotacji bezpośrednich. Do uzyskania rekompensaty będą musiały być spełnione poniższe warunki:
- Nawóz powinien być kupiony w okresie między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r.
- Dofinansowaniem będzie mogło być objęte maksymalnie 50 ha powierzchni:
- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych,
- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.
- Wypłata będzie się odbywać na podstawie faktur na zakupy nawozów.
- Do 16 maja 2022 r. należy złożyć wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Źródło: Komisja Europejska