Konie od dawna wspierają Policjantów w działaniach prewencyjnych. W ostatnich dniach dwa trzyletnie wałachy trafiły do Komendy Stołecznej. Są to: Moradez, maści siwej, rasy polski koń sportowy oraz Resko, przedstawiciel rasy śląskiej, maści karej. Zakup jednego z koni był możliwy dzięki wsparciu m. st. Warszawy.
Dwa konie – Moradez i Resko dołączyły do policyjnych szeregów. Jaką rolę będą pełnić?
Co konie robią w Policji?
Konie w służbie Policji pełnią wiele istotnych zadań. Dzięki swojej obecności umożliwiają:
- Patrolowanie trudnodostępnych terenów – parki, lasy czy tereny rekreacyjne, gdzie inne pojazdy mają ograniczony dostęp.
- Utrzymywanie porządku podczas imprez masowych – obecność jeźdźców na koniach działa prewencyjnie, a w razie potrzeby konie ułatwiają szybkie działanie w tłumie.
- Działania prewencyjne i reprezentacyjne – konie policyjne budzą respekt, ale także wzbudzają sympatię mieszkańców, co sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku Policji.
Dzięki temu, że zwierzęta są dobrze widoczne i wszechstronne, odgrywają kluczową rolę w poprawie bezpieczeństwa publicznego.
Moradez i Resko
Moradez i Resko to kolejny krok w zwiększaniu skuteczności działań – podała Komendya Stołeczna Policji. Nowe konie mają być nieocenionym wsparciem w patrolowaniu terenów zielonych, zabezpieczaniu imprez oraz codziennej służbie.
Jak podkreśla KSP, konie służbowe wymagają specjalistycznej opieki, obejmującej m.in. odpowiednie żywienie, szkolenia, opiekę weterynaryjną oraz warunki bytowe. Dzięki wsparciu samorządu lokalnego możliwe jest zapewnienie tym zwierzętom najlepszych warunków, co przekłada się na ich gotowość do służby.
Szkolenie koni w Policji
Szkolenie koni służbowych odbywa się w systemie atestacji. Aby mogły pracować wśród ludzi, muszą udowodnić, że nie będą zagrażały osobom postronnym. W tym celu przechodzą trening (trwający około roku) w jednostce Policji, po którym odbywa się atestacja I-go stopnia. Dopuszcza ona do służby w warunkach lekkiego obciążenia, w miejscach z niewielkim natężeniem ruchu.
Taki koń może patrolować tereny zielone, nie może natomiast uczestniczyć w działaniach związanych z dużym ryzykiem, występującym np. w czasie zabezpieczania imprez masowych. Do tego potrzebny jest atest drugiego stopnia. Na kolejny egzamin zwierzęta będą musiały poczekać co najmniej pół roku.
W Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym Komendy Stołecznej Policji pracuje 16 koni z atestem II-go stopnia, oraz dwa nowe Moradez i Resko, które dopiero przystąpią do szkolenia, aby zdobyć atest I-go stopnia.
Źródło: KGP Policji