Parlament Europejski przegłosował dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków. Według nowych przepisów rok 2030 będzie ostatnim, w którym piece gazowe można będzie montować w nowych budynkach mieszkalnych. Natomiast kotły na gaz i inne paliwa kopalne mają zniknąć całkowicie do roku 2040.
Przegłosowana w Parlamencie Europejskim dyrektywa zakłada, że od 2025 roku nie będzie już dozwolone dotowanie zakupu kotłów na gaz. Zmiana dotyczy znanych programów rządowych takich jak np. „Czyste Powietrze”, ale też samorządowych, dających wsparcie mieszkańcom na wymianę tzw. kopciuchów. Wprowadzany zakaz obejmie również piece na pellet lub olej opałowy.
Zakaz montażu w nowych budynkach
Według wprowadzanych przepisów – dyrektywy EPBD dotyczącej charakterystyki energetycznej nieruchomości – od roku 2030 piece gazowe nie będą montowane w nowych budynkach. Zakłada się, że od 2030 roku nowe budynki mają być zeroemisyjne, a nowe budynki należące do władz publicznych mają być zeroemisyjne o dwa lata wcześniej, czyli od 2028 r. Zakaz obejmie także piece na pellet i olej opałowy.
Współczynnik globalnego ocieplenia
Państwa członkowskie UE będą mogły wziąć pod uwagę współczynnik globalnego ocieplenia w cyklu życia budynku. W przypadku budynków mieszkalnych kraje unijne są zobowiązane do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 procent do 2030 r. i co najmniej o 20 procent do roku 2035.
Polacy najczęściej decydują się na montowanie ogrzewania gazowego, dlatego wprowadzana dyrektywa wzbudza wiele pytań i emocji.
Wyjątki od zakazu montażu pieców na paliwa kopalniane
Europarlamenarzyści zaproponowali wprowadzenie dwóch wyjątków od zakazu montażu pieców na paliwa kopalniane:
- zastosowanie tzw. instalacji hybrydowej np. z użyciem pompy ciepła, w której piec gazowy lub olejowy byłby tylko uzupełniającym źródłem ciepła – tzw. szczytowym – wykorzystywanym w szczytach zapotrzebowania na energię cieplną.
- zastąpienie gazu ziemnego w piecu gazowym zielonym wodorem, który jest wytwarzany przy użyciu odnawialnych źródeł energii lub tzw. biometanem, o składzie zbliżonym do gazu ziemnego, a wytwarzanym z biogazu pochodzącego z odpadów organicznych. Dzięki pochodzeniu biometan zaliczany jest do odnawialnych źródeł energii.