Konkurs „Eco-Miasto” krokiem w stronę neutralności klimatycznej

, , , ,
Widok z lotu ptaka na dachy budynków pokryte drzewami i zieloną roślinnością



Akcja organizowana przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRIP-Warszawa ma na celu spopularyzowanie ekologicznego trendu w rozwoju miast.

Ambitne plany ekologiczne

Zapowiedziana 15 lutego kolejna edycja konkursu po nazwą „Eco-Miasto” będzie po raz kolejny starać się przyciągnąć do udziału jak najwięcej miast w Polsce. Wszystko po to, by spełnić założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Organizatorom przyświeca ambitny cel ograniczenia o 55% emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, a w perspektywie długoterminowej – osiągnięcia pełnej neutralności klimatycznej. Planów tych jednak nie da się osiągnąć bez modernizacji, szeroko zakrojonych działań oraz zrównoważonego rozwoju. Do takich przedsięwzięć konkurs ma zachęcić samorządy.

Miasta zielonych inwestycji

Do 30 czerwca przedstawiciele mogą przyłączać swoje miasta do akcji poprzez zgłoszenie dokonań na rzecz środowiska. Zgłoszenia będą podzielone na 5 kategorii:

  • odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna,
  • gospodarka wodna,
  • gospodarka odpadami i gospodarka o obiegu zamkniętym,
  • zieleń miejska i zielono-błękitna infrastruktura,
  • zrównoważona mobilność.

Miasto, które najbardziej przekona jurorów swoją wyjątkową troską o środowisko otrzyma tytuł Eco-Miasta, znak jakości, a także nagrody specjalne od partnerów strategicznych konkursu.

Eco-Miasto” to nie tylko konkurs. To również webinary, geoportal i konferencje. Organizatorzy chcą na wszelkie sposoby promować ekologiczną drogę rozwoju miast. Nad akcją czuwa patronat honorowy m.in. w postaci Ministerstwa Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Centrum UNEP/GRID-Warszawa

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ