Kret europejski w ciągu 20 minut jest w stanie wypchnąć na powierzchnię aż 6 kilogramów ziemi. Przez kopce, które tworzy, przeważnie nie jest mile widzianym gościem w ogrodach. Dlatego częściowa ochrona tego gatunku nie obejmuje ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Czy na pewno kret jest tylko szkodnikiem?
W ogrodach znajduje swoje miejsce wiele gatunków zwierząt, z którymi podejmujemy walkę. Podobnie jak mrówki, osy, ślimaki, czy turkucie podjadki, tak i krety nie wzbudzają sympatii właścicieli posesji, mimo skądinąd urokliwego wyglądu.
Co oznacza kret w ogrodzie?
Nikt z właścicieli ogrodów i trawników mających okazję „gościć” u siebie kreta nie ma wątpliwości, że kret oznacza kłopoty. Kopce wykopanej ziemi na równo przystrzyżonym, wypielęgnowanym trawniku budzą grozę. Do tego dochodzą jeszcze zniszczone uprawy. Wydawać, by się mogło, że kret na naszym terenie to tylko kłopoty.
Fot. Ślady obecności kreta na trawniku stanowią częsty problem
Źródło zdjęcia: Pixabay
Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kret to także nasz sojusznik w walce ze szkodnikami roślin, ponieważ żywi się larwami i poczwarkami owadów i drobnymi kręgowcami uszkadzającymi rośliny uprawne. W diecie kreta znajdują się także ślimaki, tak bardzo tępione przez ogrodników.
Ewenementem jest powiązanie kreta z turkuciem podjadkiem. Otóż krety są pogromcami tych szkodników. Tam, gdzie są krety, tam nie występują turkucie. Nie jeden ogrodnik wygrał walkę z kretami, a w konsekwencji turkucie podjadki stanowiły większy i trudniejszy problem.
Fot. Kret jest wrogiem turkucia podjadka
Źródło zdjęcia: Pixabay
Należy oczywiście wspomnieć o tym, że znaczna część diety kreta to dżdżownice. To właśnie z nich zwierzę tworzy spiżarnię, stanowiącą zapasy na zimę. Dżdżownice są organizmami pożytecznymi, przez drążenie podziemnych korytarzy spulchniają i napowietrzają glebę, co jest pozytywne dla wzrostu i rozwoju roślin. Chociaż napowietrzanie gleby powodują także korytarze wykopywane w ziemi przez same krety.
W jakich godzinach ryje kret?
Kret posiada niezwykle ciekawą budowę ciała. Szczególną uwagę zwracają mocne łapy w kształcie łopat, zaopatrzone w pazury zgięte do tyłu, stanowiące przystosowanie do kopania odziemnych tuneli. Szczególnie silne i duże są łapy przednie o zredukowanych kościach przedramienia.
Kret drąży tunele z prędkością 12–15 m/godzinę, a wypycha jednorazowo 100–150 g ziemi. Podziemny korytarz ciągnie się na długość 100-200 m, a czasem dochodzi nawet do 1 km.
Zwierzę jest aktywne przez ok. 4 godziny, po czym mocno śpi przez ok. 3 godziny. Największa aktywność kreta przypada na godziny poranne, kiedy to powstaje najwięcej kretowisk.
Czego nie lubią krety?
Na pozbycie się kreta z ogrodu jest wiele sposobów. Najprostszy, najbardziej humanitarny i ekologiczny polega na posadzeniu roślin odstraszających zwierzę. Krety nie lubią np.:
- wilczomlecza;
- rącznika pospolitego;
- bzu czarnego;
- aksamitki;
- czosnku;
- bazylii;
- chilli.
Warto spróbować tej łagodnej i prostej metody.
Co jest wrogiem kreta?
Kret jest zwierzęciem posiadającym wrogów naturalnych. Dlatego, chcąc pozbyć się kretów, warto stworzyć dobre warunki do bytowania w ogrodzie dla ich wrogów.
Naturalnymi wrogami kreta są np. bociany, puszczyki, myszołowy, lisy, borsuki, łasice, tchórze.
Fot. Bocian zjadający kreta
Źródło zdjęcia: Pixabay
Krety są sojusznikami ogrodników w zwalczaniu niektórych gatunków szkodników roślin, dlatego jeśli kretowisk nie jest bardzo dużo, czasem lepiej zaakceptować ich obecność.
Tekst: Hanna Krugiełka