Na 12. lipca leśnicy zapowiadają akcje protestacyjne. Chcą postulować wycofanie memorandum dot. wycinki lasów oraz odwołanie ministry Pauliny Hennig-Kloski i wiceministra Mikołaja Dorożały.
Wobec dotychczasowych działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska zmierzających do zniszczenia dorobku pokoleń polskich leśników, występując w obronie Lasów Państwowych w 100-lecie ich istnienia, w obronie przedsiębiorców leśnych i drzewnych, całego sektora leśno-drzewnego i polskiej przyrody, wyznacza się dzień 12 lipca 2024 roku (Dzień Leśnika) godz. 10.00 na przeprowadzenie akcji protestacyjnej pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich w całym kraju – czytamy w uchwale podjętej przez Radę Krajową Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13.06.2024 roku.
Co się wydarzyło w sprawie, czyli w kierunku protestów
Sprawa rozpoczęła się 8 stycznia br., kiedy to Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało Lasom Państwowym polecenie wstrzymania lub ograniczenia wycinek w cennych przyrodniczo i ważnych społecznie lasach. Ograniczenia objęły 94 tys. ha lasów położonych na terenie 28 nadleśnictw.
Na liście wstrzymań i ograniczeń znalazły się najcenniejsze fragmenty Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, reliktowej Puszczy Karpackiej oraz np. lasów uzdrowiskowych koło Iwonicza-Zdroju. Zaproponowany obszar to 1,3 proc. z planowanych 20 proc. ważnych przyrodniczo lasów, które miały być wyłączone z gospodarki leśnej. Stanowiło to początek realizacji zobowiązania wynikającego z umowy koalicyjnej nowego rządu.
Wydane w styczniu moratorium początkowo miało obowiązywać pół roku. Jednak z dniem 13 czerwca 2024 roku resort klimatu i środowiska wydłużył ten termin do 30 września 2024 roku. Jednocześnie, do dnia 16 września 2024 roku przedłużono konsultacje społeczne, dotyczące propozycji aktualizacji terenów wstrzymania lub ograniczenia pozyskiwania drewna. Według wyjaśnień, zmiany terminów zostały przyjęte na prośbę strony przyrodniczej i społecznej oraz Lasów Państwowych.
O co chodzi leśnikom?
Obecny zarząd Lasów Państwowych został wybrany przez Rząd RP podczas wyborów 15 października, lecz nie wszyscy leśnicy są zadowoleni z działań prowadzonych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Mówią o „braku analiz skutków przyrodniczych, społecznych i gospodarczych decyzji płynących od kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska”.
Leśnicy w jednym z postulatów czerwcowej petycji wzywają Donalda Tuska do podjęcia pilnych, niezbędnych działań zmierzających do „zatrzymania destrukcji polskiego leśnictwa, wywołanej decyzjami płynącymi z Ministerstwa Klimatu i Środowiska”.
Inne, ważne postulaty
Kolejnym postulatem leśników jest natychmiastowe wycofanie memorandum. Na liście czerwcowej petycji Rady Krajowej Leśników Polskich RP jest sześć punktów. W ostatnim postulacie leśnicy informują: ”domagamy się natychmiastowej dymisji z pełnionych funkcji Pani Pauliny Hennig-Kloski i Pana Mikołaja Dorożały”, które motywują dotychczasowymi działaniami oraz ze względu na „niekompetencję obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, brak jakiejkolwiek reakcji strony rządzącej na apele, wnioski i petycje Związków Zawodowych funkcjonujących w PGL LP„.
Leśnicy mówią o niekompetencji obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, braku jakiejkolwiek reakcji strony rządzącej na apele, wnioski i petycje Związków Zawodowych funkcjonujących w PGL LP oraz o mogącym się pojawić „w wyniku destrukcji” blisko 100-tysięcznnym bezrobociu.
Przypominamy: akcja protestacyjna odbędzie się 12 lipca 2024 roku o godz. 10.00 pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich w całym kraju. Tego dnia zostanie wystosowana petycja.