W Polsce żyje około ¼ światowej populacji żubrów. Żubry w Białowieży to niezwykły symbol polskiej przyrody i jedna z ośmiu wolnożyjących populacji w Polsce. Liczebność tych zwierząt jest przedmiotem corocznych zimowych obserwacji i szacunków. Ile cieląt żubrów urodziło się w zeszłym roku w Puszczy Białowieskiej i na przylegających do niej terenach?
Żubry w Polsce i Białowieży – ciekawa historia
Około stu lat temu ostatni białowieski żubr został zabity przez kłusownika. Konieczne było ratowanie polskich żubrów, dlatego utworzono Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Sytuacja wyglądała dramatycznie, ponieważ na całym świecie pozostały tylko 54 żubry czystej krwi, a z 12 z nich udało się odtworzyć nowy gatunek.
W 1923 roku w zagrodach Puszczy Białowieskiej pojawiły się 2 młode osobniki, natomiast w roku 1929 było ich już 16. Żubrom w Białowieży udało się przetrwać II Wojnę Światową, a ich liczebność zwiększała się dzięki wielu projektom ochrony żubra, leśnikom, pracownikom Parku Narodowego oraz współpracy wielu międzynarodowych organizacji.
Źródło: https://pixabay.com/pl/
Liczenie żubrów w Białowieskim Parku Narodowym
Jak podał Białowieski Park Narodowy w swoich mediach społecznościowych, w lutym br. skończyła się coroczna akcja liczenia żubrów na terenie BPN oraz terenach przyległych. Żubry są zwierzętami płochliwymi, często się przemieszczają i mieszają, dlatego liczenie nie jest łatwe. Policzone zostały metodą tradycyjnych obserwacji z poziomu ziemi oraz przy wykorzystaniu drona. Sporo zwierząt zaobserwowano na przylegających do Puszczy polach, gdzie żerują na oziminach czy kukurydziskach.
Żubry liczono 2 dni na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz nadleśnictw: Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka. Obserwacje pozwalają na szacunkowe określenie ilości żubrów. Według Danych Białowieskiego Parku Narodowego, na koniec 2023 roku liczebność żubrów z rejonu Puszczy Białowieskiej i terenów przyległych wynosiła około 892 sztuki. W zeszłym roku urodziło się minimum 101 cieląt.
Jak podsumowuje BPN: „populacja żubra ma się dobrze”.