Ilość metanu, jaka uwalnia się z zamkniętych w Polsce kopalni węgla, może sięgać nawet 110 mln m sześc. Na tle reszty Europy jesteśmy rekordzistami – donosi czwartkowa „Gazeta Prawna”.
Według Global Monitor Tracker Polska jest największym w Europie emitentem metanu, który ucieka z zamkniętych po 2015 roku kopalni węgla. Rocznie uwalnia się z nich 110 mln m sześć. tego gazu, co stanowi prawie 40 proc. jego emisji ze wszystkich zamkniętych w tym czasie zakładów w Unii Europejskiej. Na drugim miejscu są Czechy, a podium zamykają Niemcy.
Czynniki wpływające na emisję metanu to m.in. głębokość wydobycia (w Polsce 80.proc. zamkniętych kopalń to głębokie pokłady węgla kamiennego, w kraju znajduje się też 16 spośród 53 analizowanych kopalni w Europie) oraz sposób zamknięcia i rekultywacji terenu pokopalnianego (najważniejszym czynnikiem jest to, czy nieczynna kopania zostanie zalana wodą).
Metan jest drugim po dwutlenku najważniejszym gazem cieplarnianym. Według najnowszych danych stężenie metanu w atmosferze szybko rośnie.
Źródło informacji: „Gazeta Prawna”