Misja UE: Wybrano 100 miast, w tym 5 z Polski

, ,
Misja UE: Wybrano 100 miast, w tym 5 z Polski

Komisja Europejska wystartowała z niezwykle ważnym celem. “Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta” to przedsięwzięcie, które ma pomóc w zielonej transformacji na rzecz klimatu oraz zdrowej przyszłości.

Wybrane miasta staną się reprezentatywną wizytówką zmian, ośrodkami eksperymentalno-innowacyjnymi, które do 2030 roku osiągną całkowitą neutralność klimatyczną, aby później przez kolejne 20 lat mogły dokonać tego wszystkie miasta w Europie. Jest to jedna z misji programu Horyzont Europy (2021–2027). 

Nie tylko metropolie

Dla każdego z miast przewidziane są dostosowane indywidulanie umowy, które uwzględniają również głos mieszkańców w ustaleniu planów na osiągnięcie klimatycznego celu i unowocześniony rozwój technologiczny do 2030 roku.

Przedsięwzięcie uwzględniło zarówno stolice, jak i małe oraz średnie miasteczka. Liderów zmian i tych, którzy dopiero do tego pretendują. Projekt dotyczy miast z państw członkowskich, a wśród nich znalazło się 5 polskich miejscowości: Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa oraz Wrocław. Plan obejmie również 12 miast z 8 krajów partnerskich UE, stowarzyszonych z programem Horyzont Europy.

Korzyści dla zaangażowanych miast

Misje UE mają pomóc światu, pobudzić innowacje i być odpowiedzią na najistotniejsze problemy społeczne, a jedną z nich jest zapewnienie 100 neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast do 2030 roku. Uczestnicy podczas transformacji mogą liczyć na:

  • dopasowane porady i pomoc ze strony specjalistów z NetZeroCities,
  • odblokowanie dodatkowych dotacji, finansowanie badań naukowych i innowacji dla miast,
  • pomoc w angażowaniu obywateli na rzecz zmian,
  • wsparcie za pośrednictwem krajowej sieci koordynacyjnej,
  • perspektywę nawiązania kontaktów oraz wymianę doświadczeń pomiędzy miastami członkowskimi,
  • poprawę wizerunku na arenie międzynarodowej.  

Źródło: Komisja Europejska

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ