Gdyby się tak zaszyć w przytulnej leśniczówce w środku lasu… Zostawić wszystko dla śpiewu ptaków, niezapomnianych spotkań ze zwierzętami, kojącej zieleni roślin i świętego spokoju. Pomysł świetny, ale jak się okazuje nie każdy i nie w każdym terminie może wziąć udział w wolontariacie w parku narodowym, wbrew przekazywanym przez media informacjom.
Wolontariaty są powszechnie organizowane przez parki narodowe. Do udziału może zachęcać np. darmowy nocleg, czy perspektywa odpoczynku w zacisznym miejscu, albo możliwość przeżycia przygody. Tymczasem dowiadujemy się w jednej z dyrekcji parku narodowego, że taki wolontariat to „nie wyjazd na kilkudniowy reset, a pobyt związany z pracą w terenie”. Wolontariusze przyjmowani są na dłuższe pobyty trwające min. ponad dwa tygodnie i przydzielani do konkretnych zadań.
Wolontariuszy przyjmuje się na podstawie kompetencji i osoby chcące pracować w parku narodowym muszą już na początku wykazać się wiedzą przyrodniczą, przyswojonymi informacjami na temat parku, w którym chcą pracować oraz znajomością sposobów ochrony na jego obszarze. Oprócz miłości do natury wolontariusz musi charakteryzować się dobrym stanem zdrowia.
W większości parków narodowych na wolontariat nie są przyjmowane osoby poniżej 18. roku życia.
Jak się dowiedzieliśmy chętnych, aby zostać wolontariuszem w parku narodowym, jest dużo i nie w każdym miejscu jest to w tej chwili możliwe.
Chociaż podane przez nas informacje mogą zniechęcać, to naprawdę serdecznie zapraszamy do spróbowania swoich sił w pracy w terenie. To wspaniała przygoda i niesamowita, wzbogacająca o doświadczenia oraz potrzebna praca.
Podajemy przykładowe linki do stron parków narodowych i zakładek na temat wolontariatów.
- Białowieski Park Narodowy: https://bpn.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2194&Itemid=317
- Kampinoski Park Narodowy: https://kampn.gov.pl/informacje-ogolne-wolontariat
Nawet jeśli wolontariat w parku narodowym nie miałby się wiązać z pobytem w tak uroczym domku jak na zdjęciu tytułowym, to i tak warto!