MRiT: Rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu

MRiT: Rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu
© Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Minister Piotr Nowak gościł dzisiaj w Warszawie Roberta Habecka, niemieckiego wicekanclerza oraz federalnego ministra gospodarki i ochrony klimatu. Głównym tematem spotkania był pakiet klimatyczno-energetyczny oraz jego wpływ na konkurencyjność europejskiej gospodarki i rozwój przemysłu. Na agendzie rozmów znalazł się również rozwój polsko-niemieckich relacji gospodarczych.

To druga po Francji wizyta zagraniczna nowego wicekanclerza Niemiec odpowiadającego za politykę gospodarczą, energetyczną i klimatyczną. Wicekanclerz Robert Habeck rozmawiał dzisiaj w Warszawie również z Jackiem Sasinem, wicepremierem i ministrem aktywów państwowych oraz z Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska.

Tematem dominującym w rozmowach wicekanclerza Habecka z polskimi odpowiednikami były wyzwania związane z dekarbonizacją unijnej gospodarki i zachowanie konkurencyjności europejskiego przemysłu.

Zdaniem polskiego ministra rozwoju i technologii transformacja energetyczna nie może skutkować pogorszeniem się kondycji ekonomicznej państw członkowskich.

„Sprawiedliwa transformacja energetyczna powinna być dostosowana do możliwości i tempa najmniej uprzywilejowanych energetycznie państw członkowskich UE, a nie tych najbardziej zaawansowanych pod względem rozwoju zielonej gospodarki” – zaznacza minister Nowak. 

Podczas gdy inwestycje w transformację energetyczną mogą długofalowo nieść oszczędności, to wprowadzenie tak ambitnego pakietu klimatycznego jak Fit for 55, który postuluje redukcję emisji CO2 o 55% do 2030 r., przyniesie dodatkowe koszty dla Polski rzędu prawie 190 mld euro, co wynika m.in. ze znacznego wzrostu kosztów ETS. W relacji do PKB ta różnica stanowi ok. 1,3% PKB rocznie.

Z kolei wicekanclerz Robert Habeck, będąc w Warszawie, zauważył, że neutralność klimatyczna i związany z nią rozwój innowacji wymaga od nas wszystkich zwiększenia poziomu siły naszych gospodarek, a dzisiejsza sytuacja geopolityczna Polski i Europy oznacza konieczność konkurowania z całym zglobalizowanym światem.

„Musimy poprawić naszą sytuację, jeśli chodzi o e-technologie i innowacje. Musimy w jak najszybszym tempie poczynić kroki naprzód, a to uda nam się jak najlepiej, jeśli będziemy ze sobą współpracować na rzecz obywateli w naszych państwach. Takie jest nasze podejście i z takim samym spotkałem się w Polsce” – stwierdził podczas konferencji prasowej w Warszawie wicekanclerz Habeck.

Ministrowie zgodzili się co do potrzeby intensyfikacji współpracy w zakresie rozwoju przemysłu 4.0., w tym wsparcia dla cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji produkcji. Omówili perspektywy wspólnych inicjatyw między polską Platformą Przemysłu Przeszłości oraz agencjami PFR a niemiecką fundacją Industrie 4.0. oraz izbami gospodarczymi.

Źródło informacji: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MRiT: Rozmowy o przyszłości europejskiego przemysłu | ekoetos.pl