Nakrętki przymocowane do butelek. O co ten szum?

Nakrętki
Jak podaje North Sea Foundation plastikowe nakrętki stanowią jedną z pięciu najbardziej śmiercionośnych form odpadów oceanicznych Fot. Pixabay

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej Single Use Plastics (SUP) od 1 lipca 2024 roku wszystkie nakrętki będą musiały być fabrycznie przymocowane do plastikowych butelek. Część firm już przed tym terminem dostosowała się do regulacji, inwestując w produkcję. Pomysł podchwyciły także niektóre państwa spoza UE. Nowe prawo to ogromne zmiany dla przedsiębiorców, ale także dla konsumentów.

Zmiany mają na celu ochronę środowiska poprzez zmniejszenie wprowadzanej ilości odpadów. Według unijnej dyrektywy plastikowe zakrętki są jednymi z najczęściej znajdowanych na plażach artykułów jednorazowego użytku.

W czym przeszkadzają przytwierdzone do butelek plastikowe nakrętki?

Wprowadzenie nakrętek przytwierdzonych do butelek wywołało duże niezadowolenie społeczne, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Stało się przedmiotem niewybrednych komentarzy, żartów oraz wielu internetowych memów. Nakrętki połączone z butelkami zostały też wykorzystane jako argument eurosceptyków.

Główne powody podawane jako argument sprzeciwiający się wprowadzanej dyrektywie SUP to:

  • utrudnione nalewanie,
  • niewygodne picie prosto z butelki,
  • trudne zakręcanie, powodujące możliwość rozlania,
  • zakończenie zbierania nakrętek na cele charytatywne.

Pierwsze trzy argumenty przeciw wprowadzeniu przepisu o przytwierdzonych nakrętkach mogłoby zniwelować oderwanie zamknięcia, jednak nie jest to łatwe, a przede wszystkim zaprzeczałoby sensowi dyrektywy.

W czym pomoże wprowadzenie nowego przepisu?

Jak podaje North Sea Foundation plastikowe nakrętki stanowią jedną z pięciu najbardziej śmiercionośnych form odpadów oceanicznych. Jest to jedno z głównych zagrożeń dla środowiska morskiego. Zwierzęta mórz i oceanów połykają nakrętki, co powoduje dramatyczne konsekwencje.

Plastikowe zamknięcia stanowią także znaczną część opakowania, dlatego dzięki spojeniu z nim będzie możliwe odzyskanie tych elementów i w konsekwencji większy recykling. Do 2030 r. butelki z tworzywa sztucznego będą musiały być wykonane co najmniej w 30 proc. z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Wprowadzenie nowego przepisu ma zmniejszyć ogromną w tej chwili skalę zanieczyszczenia plastikiem, przyczynić się do ochrony środowiska i zmniejszyć postępujące zmiany klimatyczne, ale również zatroszczyć się o nasze zdrowie zagrożone przenikaniem do organizmów mikroplastiku.

Co stanie się z produktami bez przytwierdzonych nakrętek niesprzedanymi do 1 lipca?

W przypadku opakowań z nieprzymocowanymi nakrętkami niesprzedanymi przed 1 lipca 2024 r. ustawodawca przewidział możliwość ich sprzedaży aż do wyczerpania zapasów, lecz tylko w sytuacji, kiedy zostały wprowadzone do obrotu przed wejściem w życie ustawy.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nakrętki przymocowane do butelek. O co ten szum? | ekoetos.pl