Kret w ogrodzie zazwyczaj traktowany jest jako szkodnik upraw. Tworzy kretowiny, przez co wpływa znacząco na estetykę trawników, może także utrudniać uprawę oraz powodować szkody poprzez uszkadzanie korzeni roślin, a w konsekwencji ich osłabianie lub nawet wypadanie. Walka z kretem staje się poważnym problemem. Dziś odpowiadamy jak go odstraszyć w prosty sposób, a co najważniejsze bez używania szkodliwej chemii.
Można się zastanawiać nad tym, czy kret w ogrodzie jest pożyteczny, czy należy do uporczywych szkodników. Czasem jednak sytuacja jest jednoznaczna i oczywista, dlatego przystępujemy już bez wątpliwości do walki z nieproszonym gościem.
Zabezpieczenia przeciwko kretom
Stosowanie zabezpieczeń przeciwko kretom jest najprostszym sposobem ochrony trawników. Chodzi o zastosowanie siatek przeciwko kretom. Siatki mogą być:
- poziome – Najlepiej pomyśleć o tej metodzie na etapie zakładania darni. Siatkę zakopujemy w ziemi na głębokości 30 cm;
- pionowe – stosujemy, gdy mamy już założony trawnik. Odgradzamy darń siatką wkopaną na głębokość 80-100 cm. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to metoda działająca w 100%.
Fot. 1 Kopce tworzone przez krety często szpecą wypielęgnowane trawniki
Źródło zdjęcia:Pixabay
Jakich dźwięków nie lubią krety?
Kret żywi się dżdżownicami, larwami owadów oraz drobnymi kręgowcami. W lokalizowaniu ofiar pomaga mu dobry słuch oraz włosy czuciowe na pysku i ogonie, które są czułe na drgania. Wykorzystuje się to przy odstraszaniu kretów przy pomocy odstraszaczy wibracyjno-akustycznych.
Najprostsze domowe metody zniechęcania kretów oparte na akustyce to:
- wbicie przy kretowisku metalowego pręta i nałożenie na niego metalowej puszki;
- wiatraczek umieszczony w ziemi przy kretowisku.
Jak skutecznie odstraszyć kreta?
Kreta można odstraszyć z ogrodu przy użyciu prostych metod. Warto wykorzystać:
- ludzkie włosy – najprościej jest zebrać je ze szczotki i włożyć do otworu w kretowisku. Równie dobrze sprawdzą się np. włosy po strzyżeniu i etc.;
- sierść zwierząt domowych – na sierść kota lub psa kret reaguje podobnie jak na włosy człowieka. Odstrasza go zapach. Dlatego postępujemy z nimi tak samo;
- płyny odstraszające krety – to ciecze o intensywnym zapachu. Należą do nich: nafta, ocet, cytryna (szczególnie dobrze działa spleśniała skórka z cytryny), olej napędowy. Płynem nasączamy gaziki i wkładamy do kretowisk. Należy pamiętać o częstym dokładaniu kolejnych gazików, gdyż np. intensywnie pachnący ocet szybko wietrzeje. Najskuteczniej jest wlewać ocet bezpośrednio do kretowisk.
Fot. 2 Krety odstrasza zapach czosnku, dlatego warto zasadzić go w ogrodzie lub rozduszone ząbki powkładać w kretowiny
Źródło zdjęcia: Pixabay
Czego nie lubią krety?
Krety można odstraszyć zapachem niektórych gatunków roślin. Dlatego dobrze jest posadzić w ogrodzie m.in.:
- wilczomlecz;
- rącznik pospolity;
- bez czarny;
- aksamitkę;
- czosnek;
- bazylię;
- chilli.
Co jest wrogiem kreta?
Kret jest zwierzęciem posiadającym wrogów naturalnych. Dlatego, chcąc pozbyć się kretów, warto niektórym z nich stworzyć dobre warunki do bytowania w ogrodzie.
Fot. Kret jest składnikiem diety bociana białego
Źródło zdjęcia: Pixabay
Naturalnymi wrogami kreta są np. bociany, puszczyki, myszołowy, lisy, borsuki, łasice, tchórze. Aby zaprosić ptaki żywiące się kretami pomocny będzie montaż kosza dla myszołowa, sowy, czy bociana. Jest szansa, że ptaki te zamieszkają w naszym ogrodzie, jeśli występują w okolicy.
Pułapka na kreta
Pułapka na kreta to prosty, skuteczny i humanitarny sposób na pozbycie się szkodnika. Złapane zwierzę wystarczy wywieźć w niezaludniony teren. Są dwa najbardziej popularne rodzaje pułapek na kreta:
- rurka PCV z zapadkami otwierającymi się tylko do środka, którą wkopuje się w ziemię w części wykopanego przez szkodnika korytarza. Można ją zrobić samemu, lecz koszt takiej pułapki na kreta na popularnym portalu aukcyjnym wynosi 7,90 zł. Oczywiście ilość montowanych pułapek powinna być proporcjonalna do ilości kretowisk.
- szklany słoik o pojemności 1,5-2,0 l wkopany pod poziomem podziemnego tunelu wykopanego przez zwierzę i przykryty cienką tekturą.
Należy pamiętać o częstym monitorowaniu pułapek, gdyż krety nie przeżywają bez pokarmu dłużej niż 10 h.
Znakomitymi łowcami kretów są koty domowe, jednak redakcja Ekoetosu jest przeciwna utrzymywaniu kotów tzw. wychodzących, gdyż zwierzęta takie są powodem ogromnych szkód dla awifauny (ogół gatunków ptaków zamieszkujących określony obszar geograficzny), w tym licznych gatunków chronionych.