Nowy system kaucyjny – każda butelka znajdzie swe miejsce?

Zielone butelki szklane w skrzynce

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zaproponowało jakiś czas temu ustawę, dzięki której zmniejszy się zanieczyszczenie środowiska. Nowy system kaucyjny ma zachęcić konsumentów do proekologicznego podejścia względem odpadów i ograniczyć problem „wolnożyjących” śmieci.

Systemy kaucyjne są używane w większości krajów Unii Europejskiej i pomagają w ograniczeniu odpadów, które z powodzeniem można poddać recyklingowi. Dzięki temu rozwiązaniu możemy spodziewać się, że ilość „wolnożyjących” butelek na peryferiach czy też w metropoliach ulegnie zmniejszeniu, co pozytywnie wpłynie na środowisko. System kaucyjny ma być powszechnie dostępny, a ustawa miałaby wejść w życie w 2023 roku.

DRUGIE ŻYCIE DLA BUTELEK

Na konferencji, która miała miejsce 2 czerwca, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że projekt ma pomóc konsumentom w zapewnieniu odpowiednich miejsc, w których mogliby zwrócić puste opakowania. Jednakże zgodnie ze słowami wiceministra uwzględnione zostaną również głosy z tzw. „branży”.

Nowa ustawa przewiduje system kaucyjny dla trzech rodzajów opakowań:

  • butelek szklanych do 1,5 l (jednorazowego oraz wielorazowego użytku),
  • puszek aluminiowych o pojemności do 1 litra,
  • butelek z tworzyw sztucznych do 3 litrów.
mkis konferencja system kaucyjny prezentacja | ekoetos.pl
© Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Pobierana wcześniej kaucja ma zostać zwrócona w sklepie w momencie oddania pustych opakowań. Zgodnie z zamysłem ustawy okazanie paragonu nie będzie konieczne. Wiceminister klimatu i środowiska na konferencji zapewnił również, że maksymalna wysokość kaucji zostanie wskazana w stosownym rozporządzeniu wraz z kwotą dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych kaucją.

Ustawa zobowiąże każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania przewidzianych w systemie opakowań oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze sklepy będą mogły to robić dobrowolnie. Jednakże wszystkie jednostki handlowe będą zobowiązane do pobierania kaucji.

USTAWA PRZEDSIĘBIORCÓW

Przepisy ustawy nie narzucą przedsiębiorcom warunków dotyczących zużytych opakowań. Sam system kaucyjny ma być tworzony przez podmioty wprowadzające napoje na rynek. Producenci będą mogli polegać tylko na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale mogą jednocześnie instalować specjalne automaty do odbierania butelek.

Pełne nagranie z konferencji prasowej pt. „Zapowiedź systemu kaucyjnego” można obejrzeć niżej:

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *