O systemie kaucyjnym: każdy płaci za opakowanie trzy razy

System kaucyjny to ulga dla środowiska
System kaucyjny to ulga dla środowiska

Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska wzięła udział w spotkaniu prasowym, podczas którego przedstawiona została treść odpowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska na apel skierowany do Premiera Donalda Tuska, o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny na opakowania po napojach.

Podczas spotkania, które odbyło się 18 kwietnia, wiceministra Sowińska poinformowała, że podobnie jak sygnotariusze pisma skierowanego do Premiera Donalda Tuska, MKiŚ dostrzega potrzebę zmian.

Temat systemu kaucyjnego jest trudny, ponieważ jest systemowy. Dotyczy każdej Polki i każdego Polaka. Dotyka szerokiego grona interesariuszy: przedsiębiorców, wytwórców napojów, branży sklepowej, samorządów i organizacji proekologicznej. Staramy się te wszystkie głosy zebrać i pogodzić ze sobą – powiedziała wiceministra Sowińska.

Każdy w Polsce płaci trzy razy z opakowanie

Jak podkreśliła wiceszefowa resortu, obecnie w Polsce każdy z nas płaci za opakowanie trzy razy:

  • przy zakupie napoju;
  • w opłacie za wywóz odpadków komunalnych;
  • w tym, co z Budżetu Państwa trafia do unijnego budżetu w opłacie Polski z tytułu niepoddanych recyklingowi opakowań.

Jak podało MKiŚ tylko w ubiegłym roku było to ponad 2 mld złotych. System kaucyjny to ulga dla środowiska i mniejsze koszty wywozu naszych odpadów, co może dać niższe opłaty do UE, bo więcej opakowań będziemy recyklingować. 

Rząd Koalicji 15 października rozpoczął analizy przyjętej przez poprzedników ustawy z lipca 2023 roku, wprowadzającej w Polsce system kaucyjny. Mieliśmy do niej wiele uwag i wiedzieliśmy, że zaproponowane przepisy nie dadzą spodziewanego efektu, także dlatego, że branża spożywcza ma wiele wątpliwości do przyjętych schematów działania systemu powiedziała podczas konferencji wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska

Jaki zmiany w systemie kaucyjnym?

System kaucyjny przyczyni się do zmniejszenia wpłat Polski do wspólnego budżetu UE z tytułu niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Od marca 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi konsultacje z branżą spożywczą. W wyniku tych konsultacji w nowelizacji przepisów:

  • Wprowadzi mechanizm tzw. podążania kaucji za produktem, czyli pobierania kaucji na każdym etapie obrotu towarem od producenta do konsumenta, co w opinii branży rozwiąże kilka problemów w systemie. Między innymi zapobiegnie to ewentualnym nadużyciom przy rozliczaniu pobranej kaucji z jednostkami handlowymi i zagwarantuje operatorom środki finansowe do rozliczeń.
  • Przesunie o rok włączenie do systemu napojów mlecznych, ponieważ zdaniem resortu wszyscy potrzebują więcej czasu na rozwiązanie kwestii sanitarnych.
  • Utrzyma przepisy tak, by zakres sprawozdań dla samorządów pozwalał zaliczyć im recykling z systemu kaucyjnego do realizacji wymaganych poziomów zbiórki w gminach.

Ponadto według opinii Ministerstwa Finansów, VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku tych wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *