Ogromna emisja CO2 spowodowana atakiem Rosji na Ukrainę

175 mln ton emisji dwutlenku CO2 odpowiada ilości wytwarzanej przez 90 mln samochodów lub całą Holandię rocznie
175 mln ton emisji dwutlenku CO2 odpowiada ilości wytwarzanej przez 90 mln samochodów lub całą Holandię rocznie Fot. Pixabay

Aż 175 mln ton CO2 znalazło i znajdzie się w atmosferze bezpośrednio lub pośrednio w wyniku wojny Rosji i Ukrainy. Takie wnioski podano w raporcie ukraińskiego ministerstwa środowiska i ukraińskich oraz międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Jak podaje PAP, w raporcie podkreślono, że ujęte szacunki obejmują zarówno emisje już uwolnione, jak i te, które powstaną podczas odbudowy po zniszczeniach spowodowanych wojną.

Wśród przyczyn emisji wymieniono „miliardy litrów paliwa spalanego w pojazdach bojowych, niemal milion hektarów spalonych pól i lasów, setki wysadzonych w powietrze zbiorników z ropą i gazem, ogromne ilości stali i cementu wykorzystane do ufortyfikowania setek kilometrów linii frontu”.

175 mln ton emisji CO2 odpowiada ilości wytwarzanej przez 90 mln samochodów lub całą Holandię rocznie – podkreśla cytowany raport.

„Całkowite szkody klimatyczne, które spowodowała Federacja Rosyjska podczas 24 miesięcy wojny, wynoszą ponad 32 mld dolarów” – głosi dokument.

Wyliczono, że działania bojowe były odpowiedzialne bezpośrednio za 51,6 mln ton emisji CO2, z czego 35,2 mln ton przypadało na spalanie paliwa przez siły rosyjskie, a 9,4 mln przez armię ukraińską.

W raporcie podkreślono również, że wojna znacznie zwiększyła częstotliwość pożarów lasów i pól. W związku z wojną wybuchło 27 tys. pożarów, które uwolniły do atmosfery 23 mln ton CO2.

Autorzy raportu podali także, że zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą i częścią Rosji oraz unikanie przez niektórych przewoźników rosyjskiej przestrzeni powietrznej spowodowały ponad 24 mln ton dodatkowych emisji CO2. Ze względu na unikanie lotów nad Ukrainą i częścią Rosji loty między Europą i Azją muszą bowiem być wykonywane okrężną trasą.

Według szacunków ekspertów z 2022 r. siły zbrojne państw świata są jednym z największych konsumentów paliwa i odpowiadają za 5,5 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Źródło informacji: PAP

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ogromna emisja CO2 spowodowana atakiem Rosji na Ukrainę | ekoetos.pl