Opakowania ekologiczne, czyli jakie?

Papierowa torba
Biodegradowalne opakowanie

Każdy polski konsument produkuje 170-180 kg odpadów opakowań rocznie. Opakowania ekologiczne są coraz bardziej popularne, ponieważ jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu pozostałości na środowisko. Producenci i sprzedawcy również coraz częściej wybierają opakowania bardziej neutralne dla natury, ponieważ chcą spełniać oczekiwania klientów i przyczyniać się do ochrony przyrody. Czy jesteśmy gotowi dopłacić więcej do opakowania ekologicznego? Jakie musi ono spełniać kryteria?

Zużycie opakowań rośnie razem z popularnością internetowego handlu. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2022 r. każdego dnia do polskich konsumentów trafiało 2,5 mln przesyłek. Już ponad połowa z nas, bo 51% chciałaby, aby opakowania, które otrzymują, nadawały się do recyklingu, podlegały biodegradacji lub były wielokrotnego użytku.

Definicja opakowania ekologicznego

Niektórzy uważają, że prawdziwe opakowanie ekologiczne to takie, którego nie ma. Mimo tego poglądu istnieje definicja. Mówi ona, że opakowanie ekologiczne to opakowanie mające jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Oznacza to, że powinno być produkowane z materiałów odnawialnych, biodegradowalnych lub nadających się do recyklingu. Musi być oprócz tego również trwałe i bezpieczne dla zdrowia ludzi oraz środowiska.

TYTULOWE 5 | ekoetos.pl

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Rodzaje opakowań ekologicznych

Istnieje wiele rodzajów opakowań ekologicznych. Do najpopularniejszych należą:

  • Opakowania tekstylne – są lekkie, łatwe do przechowywania i odbierania, łatwe w recyklingu.
  • Opakowania papierowe – są tańsze niż tekstylne i łatwiejsze w recyklingu.
  • Opakowania kartonowe – można je także łatwo poddać recyklingowi.
  • Opakowania metalowe trwałe i wytrzymałe, ale mogą być bardzo ciężkie i drogie.
  • Opakowania drewniane są solidne i trwałe, także poddawane recyklingowi, ale ciężkie i drogie.
  • Opakowania szklane – najbardziej ekologiczne ze wszystkich opakowań, nie są biodegradowalne, nadają się do wielokrotnego recyklingu.
  • Opakowania z bioplastiku – mają cechy opakowań plastikowych, ale są całkowicie biodegradowalne.

Ciekawostką może być to, że np. opakowanie szklane jak butelka po piwie ma 4 rotacje rocznie i „żyje” 2 lata. Butelka zwrotna do piwa wykonana ze szkła ma dużo mniejszy ślad środowiskowy od butelki bezzwrotnej.

Warto wspomnieć także, że jedna z krajowych firm kosmetycznych udostępnia refilomaty – automaty podobne do automatów do kawy, w których można ponownie napełnić butelkę po kosmetyku (mydle szamponie, żelu pod prysznic). Jest to na razie rozwiązanie na małą skalę. W domach także zagościły refile np. do mydła. Od dawna znane są np. refile do samodzielnego napełniania tuszy do drukarek.

ZDJECIE | ekoetos.pl

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Kryteria ekologiczności opakowań ekologicznych

Opakowanie ekologiczne powinno spełniać następujące kryteria:

  • Materiał  – opakowanie powinno być wykonane z materiałów odnawialnych, takich jak papier, karton, drewno, bambus, włókna roślinne lub z tworzyw sztucznych biodegradowalnych.
  • Produkcja – proces produkcji opakowania powinien być przyjazny dla środowiska, zminimalizować zużycie energii i wody oraz ograniczyć emisję zanieczyszczeń.
  • Użytkowanie – opakowanie powinno być trwałe i odporne na uszkodzenia, aby mogło być używane przez jak najdłuższy czas. Winno być również łatwe w recyklingu lub biodegradacji.
  • Utylizacja – opakowanie powinno być łatwe w recyklingu lub biodegradacji, aby nie zaśmiecało środowiska.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez EKObarometr, aż 61% Polaków jest gotowych płacić więcej za produkty w opakowaniach przyjaznych dla środowiska. Ponadto od 1. stycznia 2025 r. ma zacząć obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Kaucją zostaną objęte jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów (np. butelki na wodę, sok, nektar czy mleko). Systemem kaucyjnym zostaną także objęte opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *