Papież Franciszek wzywa do działań na rzecz OZE

Papież Franciszek a OZE
Co ma wspólnego Papież z OZE? Fot. Pixabay

Papież Franciszek apeluje o globalną współpracę i przyspieszenie przejścia na czyste źródła energii, podkreślając moralny obowiązek ochrony środowiska. Stolica Apostolska już osiągnęła znaczące oszczędności energetyczne dzięki zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, natomiast Polska rozwija energetykę wiatrową i słoneczną, dążąc do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i realizacji celów unijnych w zakresie OZE.

Watykan konsekwentnie realizuje swoje cele ekologiczne, czego dowodem są znaczące oszczędności energetyczne osiągnięte w ciągu dwóch lat od instalacji paneli słonecznych na dachu Auli Pawła VI. Jak informuje watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, od końca listopada 2008 roku wyprodukowano ponad 898 megawatogodzin energii elektrycznej. Dzięki temu uniknięto emisji blisko 629 ton dwutlenku węgla oraz zaoszczędzono 89 ton ropy naftowej. Aula Pawła VI, zbudowana w 1971 roku, została nazwana „zielonym sercem Watykanu” i stała się symbolem wykorzystywania energii odnawialnej. Projekt ten zdobył międzynarodowe uznanie, a w 2009 roku zainstalowano również system „solar cooling”, przekształcający energię słoneczną w energię termiczną i chłodniczą, co przyniosło kolejne oszczędności przyjazne dla środowiska.

W dokumencie „Laudate Deum”, papież Franciszek przedstawił stanowisko Stolicy Apostolskiej w kwestii transformacji energetycznej i ochrony środowiska. Papież wzywa do przejścia na odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna, oraz do rezygnacji z paliw kopalnych. Podkreślił, że ochrona środowiska to imperatyw moralny i konieczne jest przyspieszenie działań w kierunku czystej energii. Papież Franciszek skrytykował również praktyki greenwashingu, czyli pozorowania działań proekologicznych przez przedsiębiorstwa.

Równolegle, Polska podejmuje znaczące kroki w kierunku transformacji energetycznej poprzez rozwój energetyki wiatrowej. Podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która odbyła się w dniach 4-6 czerwca, eksperci wskazali na rosnące bezpieczeństwo energetyczne kraju dzięki zwiększającemu się udziałowi energetyki wiatrowej w miksie energetycznym.

Nowy raport PSEW przedstawiony na konferencji oszacował, że potencjał energetyki wiatrowej na lądzie w Polsce może osiągnąć do 41,4 GW przy zmniejszeniu minimalnej odległości wiatraków od zabudowań do 500 metrów. Obecnie, przy obowiązujących ograniczeniach (700 m), możliwy do realizacji potencjał wynosi 22,19 GW do 2040 roku. Prezes PSEW, Janusz Gajowiecki, podkreślił, że zmiana ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych jest niezbędna do szybkiego udrożnienia inwestycji w lądową energetykę wiatrową, co pozwoli na odblokowanie korzyści płynących z taniej, zielonej energii i realizację ambitnych celów unijnych w zakresie OZE.

Konferencja PSEW, największe wydarzenie branżowe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zgromadziła ponad dwa tysiące uczestników z kilkudziesięciu krajów. Tegoroczna, 19. edycja, odbyła się w Świnoujściu, jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski. Hasło tegorocznej konferencji: „Energia z wiatru to klucz do transformacji energetycznej kraju” – podkreśla znaczenie energetyki wiatrowej jako filaru zmian.

Polska ma szansę stać się konkurencyjnym rynkiem dla energetyki wiatrowej w Europie, jednak niezbędne są działania wspierające dalszy rozwój OZE, w tym modernizacja i rozbudowa sieci energetycznych. Branża wiatrowa, samorząd i przemysł wyczekują nowych zapisów prawa, które umożliwią pełne wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej w Polsce.

Źródło informacji: materiały prasowe – Marta Grzyb

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Papież Franciszek wzywa do działań na rzecz OZE | ekoetos.pl