Plany na pierwszy zeroemisyjny lot transatlantycki w 2023 roku

, ,
Przód samolotu przygotowywanego do odlotu o wschodzie słońca



Precyzowane są plany rządu Wielkiej Brytanii zorganizowania pierwszego lotu transatlantyckiego samolotem wykorzystującego zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) o zerowej emisji netto. Przeznaczone zostaną setki tysięcy funtów na całkowite opracowanie technologii, która jest już rozwijana od miesięcy, m.in. przez Rolls-Royce’a.

W związku ze znaczną emisyjnością gazów cieplarnianych przez branżę lotniczą brytyjski rząd poinformował media o swoim zaangażowaniu w rozwój zeroemisyjnego paliwa lotniczego. Słowa padły w czasie wizyty Granta Shappsa, sekretarza transportu, w Stanach Zjednoczonych. SAF to czysty odpowiednik paliwa konwencjonalnego pozwalający zmniejszyć emisję do 100 procent.

Oświadczenie wynika z zawiązanego partnerstwa między Jet Zero Council, przemysłem a rządem, co ma aktywnie wspierać wdrożenie innowacyjnych technologii lotniczych ograniczających emisyjność. Przemysł zrównoważonych paliw lotniczych, na którym chce skupić się Wielka Brytania, ma zapewnić także tysiące miejsc pracy oraz nawet ponad 2 mld funtów obrotu do 2040 roku.

Shapps zapewnił, że rząd przyspieszy proces zatwierdzenia stuprocentowego SAF, a przygotowywany lot transatlantycki, który przewiduje się na przyszły rok, pozwoli na praktyczne udoskonalenie tej ekologicznej technologii. Pionierski lot nad Alantykiem będzie możliwy dzięki milionowi funtów przeznaczonemu dla linii lotniczej, która obsługuje relację USA–Wielka Brytania i zapewni taki przelot. Finansowanie badań i opracowania SAF odbędzie się w ramach konkursu, do którego przewoźnicy mogą przystąpić.

Istotny wkład w produkcję silników na czyste paliwo ma firma Rolls-Royce, której dyrektor generalny wyraził gotowość na dostarczenie potrzebnych materiałów na dopracowanie tej technologii. Producent w zeszłym roku sam testował zeroemisyjny SAF na dużych silnikach do lotów komercyjnych.

Intensywna dyskusja i działanie rządu we współpracy z firmami pozwoli na obniżenie kosztów, ryzyka i trudności w pozyskiwaniu surowców potrzebnych do stworzenia ekologicznych sposobów przemieszczania się.

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

POPRZEDNI ARTYKUŁ:

NASTĘPNY ARTYKUŁ:

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ