Rząd tworzy Młodzieżową Radę Klimatyczną i przebudowuje edukację ekologiczną w partycypacyjnym modelu. Rozpoczął dialog z młodymi przedstawicielami klimatycznych organizacji młodzieżowych. W spotkaniu wzięły udział ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka.
Według doniesień Ministerstwa klimatu i Środowiska:
- celem spotkania było otwarcie rozmów z organizacjami m.in. nt. edukacji klimatycznej w szkołach oraz opracowanie katalogu najważniejszych dla młodych zagadnień dot. zmian klimatu;
- spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń, usprawnienie komunikacji i wzajemne uczenie się stron, które uczestniczą w procesie edukacji klimatycznej polskiego społeczeństwa;
- podczas wydarzenia dyskutowano również na temat rozwiązań do rekrutacji młodych aktywistów do Młodzieżowej Rady Klimatycznej;
- w wydarzeniu uczestniczyli m.in.: ministra edukacji Barbara Nowacka, wiceministra edukacji Joanna Mucha, wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta oraz około 100 reprezentantek i reprezentantów młodzieżowych organizacji klimatycznymi z całej Polski.
Jak podkreśliła minister Paulina Hennig-Kloska, aby powstrzymać najgorsze skutki kryzysu klimatycznego, musimy działać już w tej chwili, nie możemy czekać i przenosić odpowiedzialności na przyszłe pokolenia.
– Otwieramy dialog między najmłodszym pokoleniem, walczącym o klimat, a rządem. Wiem, że w Waszych organizacjach pracują młodzi ekspertki i eksperci, którzy kiedyś przejmą stery i będą decydowali, co się będzie działo w energetyce czy klimacie. Więc już dziś Wasz głos musi być słyszany – zaznaczyła.
– Młodzi są odważni. Często jako pierwsi wskazują problemy, ale pokazują też ścieżki do ich rozwiązania. I często starsi, dopiero po długotrwałym nacisku, podejmują działania. Dlatego tak ważne jest, żeby młodzi wciąż na nas naciskali, pokazywali nam, gdzie błądzimy. Nawet jeśli jest to dla nas początkowo niekomfortowe, to w końcu doprowadzi do zmiany – dodała.
Podczas spotkania rozmawiano także o tym, jak przygotować kolejną kadencję Młodzieżowej Rady Klimatycznej.
W lipcu rozpoczyna się nabór do kolejnej edycji Młodzieżowej Rady Klimatycznej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Dlatego już teraz trwają rozmowy MKiŚ z kilkudziesięcioma organizacjami z całej Polski o tym, jak najlepiej skonstruować MRK.
– Potrzebujemy szkoły zgodnej z edukacją klimatyczną, która wymaga kompleksowego myślenia. Wiedza o klimacie powinna być jak nauka polskiego – przenikać przez cały system edukacji. Dlatego cieszę się, że dziś możemy wspólnie dyskutować m.in. o tym, jak edukować o klimacie, czy też jak współpracować w tym temacie biorąc pod uwagę różne potrzeby pokoleń – mówił minister Krzysztof Bolesta podczas jednego z paneli.
Źródło informacji: MKiŚ