Podczas piątkowej uroczystości w Płocku została powołana Mazowiecka Dolina Wodorowa. To kolejne tego typu przedsięwzięcie w ramach Polskiej Strategii Wodorowej. Dolina ma wesprzeć rozwój gospodarki wodorowej w regionie.
W piątek, 8 kwietnia 2022 roku, w siedzibie PKN Orlen w Płocku odbyła się uroczystość powołania Mazowieckiej Doliny Wodorowej. To jedna z pięciu dolin powstających w naszym kraju w ramach realizacji Polskiej Strategii Wodorowej.
Mazowiecka Dolina Wodorowa ma się opierać na czterech filarach: budowie łańcucha wartości wodoru, projektach badawczo-rozwojowych, kształceniu wyspecjalizowanych kadr i prowadzeniu działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.
Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), powołanie doliny wodorowej na Mazowszu ma umożliwić:
- ścisłe współdziałanie na rzecz stworzenia otoczenia biznesowego i technologicznego w celu zbudowania Doliny Wodorowej, opartej o produkcję wodoru i dalsze wykorzystanie wodoru w przemyśle, transporcie, energetyce i ciepłownictwie,
- wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego w celu podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć przemysłowych, projektów inwestycyjnych, których celem jest budowa wspólnych łańcuchów wartości gospodarki wodorowej o obiegu zamkniętym,
- wymianę informacji i doświadczeń związanych z budowaniem gospodarki wodorowej.
Żywię głęboką nadzieję, że podmioty biznesowe, naukowe i technologiczne, pozwolą wykorzystać w pełni potencjał regionu w zakresie wodoru oraz przyczynią się do powstania w niedługim czasie przełomowych projektów inwestycyjnych i innowacyjnych, oraz wysokopłatnych miejsc pracy.
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska
Gospodarka wodorowa w Polsce to temat, który wciąż się rozwija. Poza wspomnianą wyżej Polską Strategią Wodorową (PSW), a także Porozumieniem sektorowym na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, MKiŚ pracuje nad kompleksowym pakietem legislacyjnym określanym jako „Konstytucja dla wodoru”, którego celem jest stworzenie ram regulacyjnych funkcjonowania rynku wodoru w Polsce.