Program Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022 już znany

Europejski Kongres Gospodarczy
© Europejski Kongres Gospodarczy

Znany jest już program XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w w kwietniu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Głównymi nurtami tematycznymi będą: zielona transformacja i odbudowa gospodarki, digitalizacja, globalny handel i geopolityka, nauka oraz kompetencje w zmieniającym się świecie.

Trzy dni wypełnione dyskusjami na najbardziej aktualne tematy, prezentacje i spotkania w gronie przedstawicieli europejskich rządów, przedsiębiorców reprezentujących różne branże gospodarki oraz młodych aktywistów – XIV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress) odbędzie się w terminie 25-27 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszyć będzie Europejskie Forum Młodych Liderów. Rejestracja dla uczestników rozpocznie się w marcu.

Szeroki i różnorodny zakres tematyczny obejmuje kilkanaście głównych obszarów, co daje ponad sto debat, sesji, spotkań i innych wydarzeń. Głównymi nurtami tematycznymi XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego będą: zielona transformacja i odbudowa gospodarki, digitalizacja, globalny handel i geopolityka, nauka oraz kompetencje w zmieniającym się świecie.

„Od czternastu edycji Europejski Kongres Gospodarczy stanowi opiniotwórcze forum w debacie o przyszłości europejskiej gospodarki. Siła Kongresu wynika wprost z zaangażowania uczestników oraz synergii działania kluczowych grup biorących udział w wydarzeniu – przedstawicieli biznesu i polityki, świata nauki i administracji publicznej oraz mediów, którzy chcą dzielić się swoimi poglądami, wiedzą i doświadczeniem – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – W tym roku spotkamy się stacjonarnie w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego, aby omówić najbardziej aktualne i pierwszoplanowe dla biznesu tematy“ – dodaje.

Program tegorocznego Kongresu obejmuje kluczowe zagadnienia dotyczące zjawisk, które w najbliższej przyszłości będą zmieniać gospodarczą i społeczno-gospodarczą rzeczywistość, jak odbudowa gospodarki po pandemii, rola młodych ludzi w kształtowaniu Europy, wpływ technologii na rozwój gospodarczy i społeczny, międzynarodowa współpraca gospodarcza czy zagadnienia zrównoważonego rozwoju. W programie nie zabraknie najbardziej aktualnych i szeroko dyskutowanych tematów, takich jak: inflacja i jej wpływ na biznes, nowe ramy strategii biznesowych obejmujące środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny, działania stymulujące do redukcji emisji, odnawialne źródła energii, paliwo przyszłości – wodór, e-mobilność w miastach i metropoliach, sztuczna inteligencja, Metaverse – nowy wirtualny świat, cyberbezpieczeństwo czy rynek NFT, czyli inwestowanie w unikatowe cyfrowe obiekty.

Europejski Kongres Gospodarczy
© Europejski Kongres Gospodarczy

Po raz pierwszy w formie wydarzenia towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, Bałkan Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych tematach dla młodych ludzi w całej Europie. W spotkaniu udział weźmie około 150 młodych aktywistów z całej Europy oraz kilkuset studentów regionalnych uczelni i przedsiębiorców, uczestników Kongresu.

W ramach Forum młodzi aktywiści z uczelni z regionu i Europy będą mogli spotkać się z przedstawicielami biznesu i liderami opinii obecnymi na Kongresie. Studenci i absolwenci będą mieli możliwość uczestniczenia w debatach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Z kolei kongresowi goście zostaną zaproszeni do udziału w aktywnościach Europejskiego Forum Młodych Liderów.

„W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego z sukcesem realizowaliśmy projekt EEC Liderzy Przyszłości, który kierowany był do uczniów i studentów. W wykładach otwartych udział brało ponad 2000 studentów i młodych absolwentów. Współorganizatorami wydarzenia były uczelnie: Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Wyjątkowa sytuacja spowodowana pandemią wymusiła zawieszenie realizacji projektu. W 2022 roku, przy udziale Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, zaplanowaliśmy powrót do aktywności skierowanych do młodych osób“ – dodaje Wojciech Kuśpik.

W kwietniu już po raz siódmy na scenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego staną twórcy i liderzy najciekawszych polskich i europejskich start-upów. Zwycięzcy Start-up Challenge mogą liczyć na obecność w mediach, wejście do świata wielkiego biznesu i pozyskanie wsparcia na rozwój firmy. Od pierwszej edycji w 2016 r. do konkursu Start-up Challenge zgłosiło się ponad 1200 projektów z całego świata. Wśród dotychczasowych laureatów są firmy działające z sukcesem w wielu sektorach gospodarki. Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu trwają do 28 lutego 2022 r.

W ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędą się kolejne edycje konkursów Top Inwestycje Komunalne, Inwestor Bez Granic, kontynuowany jest również Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych.

Rejestracja umożliwiająca udział w XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym (25-27 kwietnia 2022 r.) rozpocznie się w marcu na stronie internetowej wydarzenia.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.

Źródło informacji: Europejski Kongres Gospodarczy

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Program Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022 już znany | ekoetos.pl