Samica w królestwie zwierząt – silna, niezależna, piękna

Samice lwów
Fot. Lwy żyjące w dużych grupach to wyjątek wśród kotowatych. Źródło:Pixabay

Jakie są „kobiety” w świecie przyrody? Samica jest mądrą królową, troskliwą opiekunką oraz silną przewodniczką. U wielu gatunków zwierząt to ona rządzi grupą, jest odpowiedzialna za zdobycie pokarmu oraz wprowadza spokój, gdy panuje chaos. Samice zaskakują różnorodnością od skromnie ubarwionych, po odważnie kolorowych, czy przewyższające rozmiarami samców. Poznajmy te niesamowite postacie w królestwie zwierząt.

Samica w królestwie zwierząt jest płcią decydującą oraz mającą znaczący wpływ na przeżycie potomstwa. To ona u większości gatunków wybiera partnera, kierując się atrakcyjnymi cechami, aby przekazać jak najlepsze geny. Samice często zdane na siebie, świetnie sobie radzą bez pomocy silnych samców. Zaradne i niezależne znajdą wyjście z każdej opresji. Nic w tym dziwnego – w końcu Matka Natura też jest kobietą.

Kobieca solidarność – królowe Afryki

Wszyscy wiemy, że królem zwierząt jest lew. Czy jednak tytuł ten przypadł mu zasłużenie? Jasne, samce są pokaźne i sieją grozę, jednak stada tego gatunku składają się większości z samic.

Lwicespokrewnione ze sobą, daje im to niezwykły poziom bliskości. Samice są odpowiedzialne zarówno za zdobywanie pokarmu, jak i wychowanie młodych. Jest to bardzo rzadkie zjawisko u kotowatych. Co niezwykłe, młode rodzą się zazwyczaj w tym samym czasie w obrębie grupy. Dzięki temu samice opiekują się wspólnie maluchami i mogą dzielić się zadaniami. Zaobserwowano, że młode piją mleko nie tylko od swojej matki, ale również karmiących ciotek, czy kuzynek. Pogłębia to niezwykłą więź między członkiniami stada.

Lwice kierują się zasadą „w grupie siła” – ich wspólne polowania są dwukrotnie skuteczne, niż samodzielne próby zdobycia pokarmu. Dzięki zgraniu, przemyślanej taktyce i niezwykłym instynkcie łowieckim, ich skuteczność wzrasta do 30% udanych łowów. Każda z nich ma swoją pozycję, co sprawia, że mogą upolować duże kopytne takie jak bawoły.

samice hieny cętkowanej
Fot. Krokuty cętkowane tworzą klany składające się w większości z samic. Źródło:Pixabay

Kolejnym ciekawym przykładem silnej damskiej grupystada krokut cętkowanych (hien cętkowanych). W ich świecie nie ma miejsca dla samców.

W stadzie liczącym nawet do 80 osobników rządzi samica alfa. W klanie panuje silna i skomplikowana hierarchia, a władza dziedziczona jest z matki na córkę. Samice są również większe i bardziej agresywne od płci przeciwnej. Samce natomiast często odłączają się, żyjąc samotniczo i szukając partnerki. Jeśli jednak decydują się na przyłączenie do klanu, zawsze będą niżej w hierarchii, niż najsłabsza samica. Nieustraszone królowe sawanny, podobnie jak lwice polują w grupach oraz wspólnie opiekują się potomstwem.

Babcia wie najlepiej

Matriarchat panuje również pod wodą. Te podwodne ssaki również tworzą duże stada składające się z samic, a polując wspólnie, zyskują największą skuteczność. Mowa tu o orkach.

Ssaki te tworzą grupy socjalne, którym przewodniczy najstarsza samica. Co niezwykłe orki są jednymi z niewielu gatunków, które przechodzą menopauzę. To właśnie samica po 40 roku życia, która nie może już się rozmnażać, jest najważniejszą częścią stada orek. Naukowcy twierdzą, że babcia ma ekologiczną wiedzę, która ma niezwykle korzystny wpływ na przetrwanie przyszłych pokoleń tego gatunku. Dożywając nawet do 90 roku życia, samica przekazuje techniki łowieckie, najlepsze miejsca żerowania oraz uczy towarzyszki współpracy.

samica orek
Fot. U orek panuje matriarchat. Źródło:Canva

Samica silna i niezależna

W królestwie zwierząt to samiec zazwyczaj jest większy oraz bardziej pokaźny. Reguła ta nie dotyczy jednak ptaków drapieżnych. U jastrzębia północnego to samica może być nawet o jedną trzecią większa. Pozwala jej to na polowanie na pokaźniejsze ofiary. Co więcej, te samice nie przejmują się stereotypami. Zaobserwowano, że inicjują zaloty, bronią swojego terytorium, a nawet łączą się z wieloma partnerami. Często zostawiają wtedy swoich kochanków, zmuszając do samotnego wysiadywania i wychowywania piskląt.

Czy istnieją całkowicie niezależne od płci przeciwnej samice? Ależ oczywiście! Wśród wielu gatunków zwierząt występują takie, które nie potrzebują samców do rozrodu. Dzięki zjawisku nazywanym partenogenezą – samice rozmnażają się jedynie dzięki komórkom jajowym, bez udziału plemnika. Często jest to stan zastępczy, gdy warunki nie pozwalają na reprodukcję w normalny sposób. Jednak u niektórych zwierząt partenogeneza stała jest jedynym sposobem rozmnażania, np. populacje patyczaków składają się z samych samic.

samica jaszczurki partenogeneza
Fot. Partenogeneza występuje u wielu gatunków w tym: ryb, gadów i płazów. Źródło:Pixabay

Samica w królestwie zwierząt jest niezwykle ważną postacią. Od lwic i hien, które tworzą zgrane stada polegające na wzajemnym szacunku i kobiecej solidarności, po niezależne samice jastrzębi, czy partenogenetyczne gatunki, które w ogóle nie potrzebują samców do życia. Ich świat jest różnorodny, a każda z nich jest wyjątkowa. Z którą kobiecą osobowością utożsamiasz się najbardziej?

Źródła:

www.nationalgeographic.com

www.bbcearth.com

www.theguardian.com

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpady w Nowej Gospodarce

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!