Sokołów Podlaski z wyjątkową elektrociepłownią

,
Żarówka ułożona na drewnianych belkach i wypełniona wodą z zanurzonymi w niej listkamiW niespełna 20-tysięcznym mieście w województwie mazowieckim zostanie wybudowana nowoczesna elektrociepłownia. Udział odnawialnych źródeł energii w produkowanej energii będzie stanowić około 95%.

Przedsięwzięcie będzie realizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), a fundusze na poczet budowy ekologicznej elektrociepłowni pochodzić będą z Funduszy Europejskich. Obiekt jest realizacją projektu „Bezpieczna i Czysta Energia dla Sokołowa”. Budową obiektu zajmie się konsorcjum, którego liderem jest ECN S.A.

Nowa elektrociepłownia będzie oparta o technologię biogazu oraz pomp ciepła. Projekt ze względu na ochronę środowiska nie zakłada spalania biomasy. W efekcie udział OZE w produkowanej energii przekroczy 95%. Ponadto system będzie dostarczać mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego ciepło w cenie na tym samym poziomie co dotychczas.

Dodatkowo elektrociepłownia zostanie przygotowana do zasilania wodorem, co umożliwi wytwarzanie biometanu, służącego np. do napędzania autobusów. Jednym z celów projektu jest modularność. Elektrociepłownia ma w przyszłości integrować ze sobą m.in. elektrownie wiatrowe czy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 megawatów. Ponadto projektanci systemu wierzą, że zapewnią miastu oraz powiatowi autonomię energetyczną.

Elektrociepłownia z Sokołowa Podlaskiego cechuje się także integracją z innymi elementami technologii OZE za pomocą sztucznej inteligencji. W efekcie wytwarzanie biogazu czy jego magazynowanie będzie efektywniejsze.

Nowatorska inwestycja NCBR wpisuje się w ekologiczną strategię Unii Europejskiej i realizuje założenia Europejskiego Zielonego Ładu.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

POPRZEDNI ARTYKUŁ:

NASTĘPNY ARTYKUŁ:

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ