Najgłębszy w kraju odwiert geotermalny ma powstać w Szaflarach k. Zakopanego i mieć głębokość 7 km. W kwietniu prace wiertnicze zostały wstrzymane ze względu na napotkanie twardych formacji skalnych i osypujących się ścianek odwiertu. W czerwcu miała zapaść decyzja o ewentualnej kontynuacji prac.
Sprawa wstrzymania prac nad odwiertem w Szaflarach jeszcze bardziej skierowała zainteresowanie opinii publicznej odwiertem geotermalnym. Po czasie oczekiwania, zapadła decyzja i od czwartku prace wiertnicze będą kontynuowane.
„W czwartek o 19.00 zostanie wznowiona praca wiertni. Chcemy dotrzeć do zamierzonego celu, czyli głębokości 7 tys. m. Odbyliśmy szereg konsultacji w większym gronie ekspertów z branży wiertniczej. W konsultacjach brali udział również eksperci międzynarodowi. Dzięki zleconym analizom, został przedstawiony dalszy plan działania” – powiedział PAP Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary, która jest inwestorem największej w kraju geotermii.
Dalsze prace umożliwić ma użycie innego świdra, dobranego specjalnie do napotkanej w wykopie frakcji. Zostanie użyta również specjalna płuczka wynosząca urobek na powierzchnię. Ma się także zmienić tempo wiercenia, dzięki czemu będzie inny nacisk świdra na formację skalną.
Jak podaje PAP, według założeń projektowych, na dnie siedmiokilometrowego odwiertu może być źródło geotermalne o temperaturze powyżej 150 st. C. Już na głębokości ok. pięciu km natrafiono na pokłady gorących źródeł o temperaturze ok. 120 st. C. Wcześniej, na głębokości ok. 3 km, napotkano pierwszy poziom wodonośny o temperaturze 85 st. C.
Woda z geotermii ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Całkowity koszt inwestycji wynosi 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Termin zakończenia prac nie jest jeszcze znany.
Źródło informacji: PAP