Zorganizowane 25 kwietnia spotkanie naukowego konsorcjum „Nauka dla Morza” z wiceministrem infrastruktury na Politechnice Koszalińskiej miało na celu zacieśnienie współpracy na rzecz morskich farm wiatrowych.
Kolejne posiedzenie przedstawicieli uczelni ze Szczecina, Gdańska, Gdyni, Koszalina i Dęblina, współdziałających na rzecz rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim, wraz z wiceministrem infrastruktury, Markiem Gróbarczykiem, było kolejnym elementem pogłębiania współpracy.
Pierwszym krokiem w tę stronę było podpisane w listopadzie 2021 roku porozumienie rektorów na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W tym celu utworzono konsorcjum „Nauka dla Morza”.
Działanie grupy polega na wspólnym opracowywaniu strategii i kierunków działania, a także ubieganiu się o krajowe oraz unijne dofinansowania. Rektorzy zaangażowanych uczelni wierzą w duży potencjał morskiej energetyki wiatrowej mogącej zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.
Podczas spotkania swoje poparcie dla współpracy wyraził wiceminister infrastruktury. „Inicjatywa utworzenia konsorcjum potrzebuje osłony naukowej i dydaktycznej, w tym przygotowania nowych kadr, które zapewnią pomorskie uczelnie” – powiedział. Wiceminister zapewniał ponadto, że przyszłe know-how farm wiatrowych na Bałtyku po ich uruchomieniu będzie pochodzić z Polski, co pozwoli na rozwój technologii oraz miejsca pracy dla specjalistów.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury