Zielone światło z UE: będzie uniwersalna ładowarka

Cztery kable ładowarek różnego typu

Państwa członkowskie UE osiągnęły wstępne porozumienie polityczne z Parlamentem Europejskim w sprawie wniosku KE dotyczącego wspólnego rozwiązania w zakresie ładowania przenośnych urządzeń elektronicznych. Uniwersalne ładowarki mają zostać wprowadzone w 2024 roku.

Problem z niekompatybilnością ładowarek i konieczność kupowania kolejnych znany jest każdemu z nas. W szafkach zalega plątanina kabli, a na wysypiskach rosną stosy wyrzuconych ładowarek. Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki przyczyniają się do powstawania około 11 tys. ton e-odpadów rocznie. Unia od ponad dekady dąży do wdrożenia wspólnych rozwiązań ws. ładowania.

Uniwersalna ładowarka od 2024 roku

Podczas wtorkowego posiedzenia Parlament Europejski i państwa członkowskie UE zawarły porozumienie w sprawie jednolitego standardu ładowarki dla urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe, tablety czy zestawy słuchawkowe. Wszystkie małe i średnie urządzenia tego typu będą musiały być wyposażone w port ładowania USB-C.

ue zielone swiatlo dla uniwersalnej ladowarki 3 | ekoetos.pl

Jak podaje Komisja Europejska, producenci mają 24 miesiące na wdrożenie tego rozwiązania we wszystkich nowych telefonach komórkowych, tabletach, aparatach i kamerach cyfrowych, przenośnych konsolach do gier wideo, słuchawkach nagłownych, słuchawkach dousznych, zestawach słuchawkowych, przenośnych głośnikach, czytnikach książek elektronicznych, klawiaturach, myszach i przenośnych systemach nawigacyjnych. Producenci laptopów mają czas do roku 2026.

Z korzyścią dla portfela i dla środowiska

Wprowadzenie uniwersalnej ładowarki to wiele korzyści zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Według obliczeń KE, nowe rozwiązanie ws. ładowania przyniesie konsumentom oszczędności rzędu 250 mln euro rocznie. Co istotne, będzie to też równoznaczne z oszczędnością zasobów naszej planety, zmniejszoną emisją CO2 oraz ograniczoną ilością elektrośmieci.

Jak podkreśla Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, zawarte porozumienie umożliwi również rozwinięcie i dopracowanie nowych technologii, takich jak ładowanie bezprzewodowe, jednocześnie zapewniając, by innowacje nie stały się źródłem fragmentacji rynku i niedogodności dla konsumentów.

Źródło: Komisja Europejska

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *