Zrównoważony transport w Toruniu z milionowym dofinansowaniem

, , ,
Zrównoważony transport w Toruniu z milionowym dofinansowaniem

Toruń otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 25 mln złotych z Funduszy Europejskich na poczet m.in. budowy nowej linii tramwajowej oraz zakup elektrycznych autobusów w ramach realizowanego przez miasto projektu BIT City.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało niedawno, że Toruń otrzyma dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020. Dodatkowe środki pozwolą na realizację projektu zrównoważonego transportu w mieście.

Czym jest BIT City?

BIT City to projekt mający na celu poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu. Zmiany mają objąć rozbudowę oraz usprawnienie funkcjonowania komunikacji publicznej, wymianę starych tramwajów na nowe, niskopodłogowe oraz zwiększenie udziału w miejskim taborze bezemisyjnych autobusów. Ponadto przedsięwzięcie obejmuje budowę nowej linii tramwajowej do osiedla Jar, modernizację infrastruktury tramwajowej, a także zakup niezbędnych dla MZK wozów technicznych. Koszt realizacji całego projektu to około 400 mln, z czego 213,33 mln zł pochodzą z dofinansowania Unii Europejskiej.

Warunkiem wykonania inwestycji jest włączenie projektu do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wymaga to podjęcia prac przez samorządy w zakresie aktualizacji strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) oraz ujęcia w niej nowych propozycji. Z chwilą akceptacji zmienionej koncepcji ZIT przez MFiPR, plany wpisane zostaną na Wykaz Projektów Zidentyfikowanych do POIiŚ, a następnie przejdą ocenę w Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ