JAK BYĆ BARDZIEJ EKO?
Ekologiczne nawyki
Prawidłowa segregacja odpadów jest bez wątpienia bardzo istotnym aspektem wpływającym na ochronę środowiska i surowców naturalnych. Jako odpowiedzialni konsumenci powinniśmy jednak dążyć przede wszystkim do ograniczenia powstających odpadów oraz zużycia zasobów poprzez wprowadzenie w życie bardziej świadomych i ekologicznych zachowań.
BĄDŹ EKO NA ZAKUPACH
- Przygotuj listę produktów, które naprawdę musisz kupić i się jej trzymaj.
- Na zakupy wybieraj się z torbą wielokrotnego użytku, np. torbą bawełnianą.
- Kupuj produkty w opakowaniach (najlepiej zbiorczych), które nadają się do recyklingu albo są wykonane z materiałów biodegradowalnych.
- Wybieraj produkty dobrej jakości, bez sztucznych składników i z naturalnych materiałów.
- Gotowe, przetworzone produkty zastąp własnymi przetworami.
BĄDŹ EKO W DOMU
- Pij wodę z kranu zamiast z plastikowych butelek.
- Żywność domową oraz jedzenie na wynos (do pracy lub szkoły) przechowuj w pojemnikach wielokrotnego użytku.
- Ograniczaj stosowanie środków chemicznych, staraj się je zastępować ich naturalnymi i ekologicznymi odpowiednikami.
- Zrób przydomowy kompostownik, jeśli masz taką możliwość.
- Zepsuty sprzęt postaraj się naprawić, a zbędne ubrania oddać potrzebującym.
BĄDŹ EKO POZA DOMEM
- Wybieraj spacer lub rower zamiast jazdy samochodem.
- Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku.
- Rezygnuj z plastikowych sztućców dołączanych do jedzenia na wynos.
- Nie bierz potwierdzenia płatności, jeśli go nie potrzebujesz.
- Nie drukuj biletów, korzystaj z aplikacji w telefonie.
Pamiętaj, że najlepsze odpady to takie, które nigdy nie powstały!
Znaki ekologiczne
Podczas codziennych zakupów przeważnie wczytujemy się w treści etykiet opisujących skład i wartość kaloryczną kupowanych produktów. Warto jednak zwracać uwagę również na inne informacje pojawiające się na opakowaniach w postaci znaków graficznych. Część z nich to tzw. znaki ekologiczne, które informują o tym, czy dany produkt jest przyjazny środowisku, czy jego opakowanie nadaje się do recyklingu albo z jakiego materiału zostało wyprodukowane. Poniżej przedstawiamy najważniejsze symbole.
RECYKLING
Symbol pojawia się na opakowaniach nadających się do recyklingu, czyli takich, które mogą być ponownie przetworzone i wyprodukowane z odzyskanych surowców innego lub podobnego produktu (np. z aluminium powstaną puszki, z tworzyw sztucznych – pojemniki lub butelki, a z papieru – papierowe torby lub tektury do pakowania).
PRZYDATNOŚĆ DO RECYKLINGU
Ten symbol oznacza, że opakowanie jest przydatne do recyklingu. Pojawia się razem ze znakami identyfikującymi rodzaj materiałów wykorzystanych do produkcji opakowania.
OPAKOWANIE BIODEGRADOWALNE
Ten symbol oznacza, że opakowanie jest wykonane z materiału, które rozkłada się podczas kompostowania i nie uwalnia szkodliwych substancji. Należy zwracać szczególną uwagę na torby ekologiczne, które często określane są przez producenta jako biodegradowalne, a tego symbolu nie posiadają.
ALUMINIUM
Symbol ten oznacza, że produkt lub jego opakowanie są wykonane z aluminium i nadają się do recyklingu. Umieszcza się go na puszkach po napojach, konserwach i na folii spożywczej.
PLASTIK
Symbole określają rodzaj plastiku, z którego wykonane jest opakowanie lub produkt.
- PET – najczęściej spotykany rodzaj plastiku. Stosowany do produkcji opakowań i butelek, naczyń jednorazowych czy polarów. Opakowania nadają się do recyklingu, ale nie do wielokrotnego użytku.
- HDPE – jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku. Stosowany do produkcji butelek na mleko, nakrętek, opakowań na kosmetyki i chemię gospodarczą. Opakowania nadają się do przechowywania żywności, wielokrotnego użytku oraz recyklingu.
- PVC – w Polsce znany jako “PCV”, stosowany głównie w branży budowlanej (stolarka okienna, wykładziny podłogowe). Tworzywo nadaje się do wielokrotnego recyklingu.
- LDPE – tworzywo wykorzystywane głównie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym (folia spożywcza, torebki foliowe, worki opakowaniowe). Opakowania nadają się do ponownego użytku, przechowywania żywności oraz recyklingu.
- PP – drugi najbezpieczniejszy rodzaj plastików. Stosowany do produkcji opakowań żywności, zakrętek do butelek, mebli ogrodowych. Opakowania i produkty nadają się do wielokrotnego użytku i recyklingu.
- PS – najczęściej występuje w formie styropianu i jest wykorzystywany głównie w przemyśle spożywczym (opakowania żywności) oraz przemyśle budowlanym (izolator ciepła). Nadaje się do recyklingu. Nie zaleca się ponownego wykorzystywania opakowań do żywności.
- Inne – symbol ten odnosi się do wszystkich innych rodzajów plastiku, zarówno tych niebezpiecznych (np. BPA), które nie nadają się do recyklingu, jak i bezpiecznych (np. PLA, CPLA), wykonanych z biotworzyw.
MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO WYKORZYSTANIA
Znak ten pojawia się na opakowaniach przeznaczonych do wielokrotnego użytku, tj. nie stają się odpadem po zużyciu znajdującego się w nich produktu. Symbol ten można spotkać m.in. na pudełkach, beczkach, kanistrach, a także na szklanych butelkach i innych pojemnikach.
DBAJ O CZYSTOŚĆ
Znak ten jest umieszczany w celu przypomnienia, że opakowanie powinno trafić do pojemnika na śmieci.
SELEKTYWNA ZBIÓRKA URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH I ELEKTRONICZNYCH
Znak pojawia się na sprzętach elektrycznych i elektronicznych i informuje o zakazie ich wyrzucania do zwykłego pojemnika na odpady komunalne.
ZIELONY PUNKT
Symbol informuje, że producent wsparł finansowo budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych. Widnieje na kartonach, puszkach, butelkach i innych produktach. Nie wskazuje on na ekologiczną jakość opakowania czy produktu.
OZNACZENIE CE
Prawdopodobnie najbardziej znany symbol umieszczany na produktach. Jest on deklaracją producenta, że wyrób spełnia wszystkie wymogi określane w dyrektywach UE dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Skrót CE pochodzi od francuskich słów „Conformité Européenne”, co w języku polskim oznacza „zgodność europejska”.