Zmarł najstarszy znany światu leniwiec o imieniu Jan. Informację o śmierci zwierzęcia podała we wtorek dyrekcja niemieckiego Ogrodu Zoologicznego w Krefeld. Zwierzę już trzy lata przed śmiercią trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa jako „najstarszy leniwiec pozostający pod opieką człowieka”.
– Leniwiec dwupalcowy Jan zmarł w zeszłym tygodniu w wieku 54 lat w Regenwaldhaus w zoo w Krefeld z powodu starości. Jego opiekunom bardzo trudno jest się z nim pożegnać, ponieważ w części znają go i opiekowali się nim od ponad 25 lat. – podało w komunikacie ZOO Krefeld.
Historia najstarszego leniwca
Jan mieszkał w Zoo Krefeld przez 38 lat. Najpierw w towarzystwie żółwi, a w 1998 roku wraz z towarzyszami Lulu i Lolitą przeprowadził się do nowo wybudowanego pawilonu lasów deszczowych. Najstarszy znany leniwiec urodził się na wolności w 1969 roku i został przywieziony do Parku Zwierząt Hagenbeck.
Sławę zwierzę zdobyło w 2021 roku, kiedy to zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Najstarszy leniwiec znajdujący się pod opieką człowieka”. Wpis potwierdzono specjalnym, wydawanym corocznie dokumentem. Wskazanie następcy Jana leży w gestii Zoo Halle posiadającego księgę hodowlaną. Jest pozycja o wszystkich leniwcach dwupalcowych znajdujących się w rękach człowieka.
„Rekordowy leniwiec”
Jan otrzymał przydomek „rekordowy leniwiec” nie tylko ze względu na wiek, ale również ze względu na dużą liczbę potomstwa. Wraz z dwiema samicami Lolitą i Trine został 22-krotnym ojcem w Zoo Krefeld.
Obecnie 22-letnia Trine mieszka z ostatnim potomstwem Jana w Regenwaldhaus. Najmłodszy leniwiec to samiec i urodził się w marcu 2024 r.
Sytuacja leniwców na świecie
Środowiskiem życia leniwców są lasy równikowe Ameryki Południowej i Środkowej. Każdy osobnik zajmuje terytorium wynoszące ok. 6,5 ha.
W chwili obecnej leniwce są zagrożone wyginięciem poprzez wycinkę brazylijskich lasów równikowych. Gatunek ten wolno się rozmnaża i charakteryzuje wolnym tempem ewolucyjnym, przez co zwierzęta te nie rokują adaptacji do innych środowisk.