Polska w blasku zielonych zmian

, , ,
Polska w blasku zielonych zmian

Nasz kraj stawia kolejny krok w stronę ekologicznego celu na 2030 rok. W ramach funduszu modernizacyjnego 2,4 mld euro zostanie rozdzielone na 7 państw w celu przyśpieszenia ich transformacji ekologicznej. Polska otrzyma ponad 244 mln euro.

Fundusz Modernizacyjny to program Unii Europejskiej (UE), którego celem jest wspieranie 10 państw członkowskich o niższych dochodach w kierunku neutralności klimatycznej poprzez transformację sektora oraz systemów energetycznych, co w rezultacie przełoży się zwiększenie ich wydajności.

WARTOŚCI PRZEWYŻSZAJĄCE ZŁOTO

Uzyskane środki przysłużą się w dotarciu do upragnionej i jakże cennej wizji ekologicznego, zrównoważonego świata poprzez osiągnięcie celów klimatycznych na 2030 rok, czyli między innymi zmniejszenie emisyjności gazów cieplarnianych o 55% w porównaniu z rokiem bazowym (1990).

Środki z funduszu przeznaczone zostaną na rzecz 45 projektów inwestycyjnych w obszarach energetycznych m.in. wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, modernizacji sieci i efektywności tego sektora. Programem zmian zostanie objęty również przemysł, budownictwo, transport oraz szeroki obszar, dzięki któremu będzie możliwe wytwarzania energii elektrycznej paliwem mniej emisyjnym niż węgiel.

Fundusz modernizacyjny to europejska solidarność w praktyce. Dzięki dochodom z systemu handlu uprawnieniami do emisji przynosi on konkretne rezultaty w terenie, pomagając państwom będącym beneficjentami ograniczyć emisje gazów cieplarnianych w kluczowych sektorach i osiągnąć neutralność klimatyczną.

Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej

Państwa, którym udzielone zostanie wsparcie to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja. W przypadku transformacji Polski największy nacisk kładzie się na poprawę efektywności energetycznej w przemyśle.

Informację dotyczące pozostałych projektów z fundusz modernizacyjnego można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Źródło: Komisja Europejska

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ