V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024 (Źródło: TOGETAIR 2024)
Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024 (Źródło: TOGETAIR 2024)

W Warszawie trwa V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Dwudniowe wydarzenie po raz kolejny łączy eksperckie grono prelegentów reprezentujących świat biznesu, administracji, nauki oraz NGO’s i mediów. Tegoroczna edycja ma miejsce w Varso Place – najwyższym budynku UE. Po śniadaniu prasowym, które odbyło się na 49. piętrze z udziałem kluczowych mediów, rozpoczęły się debaty oraz dyskusje. Co się działo na każdej ze scen?

CLIMATE CARE – atomowa zmiana i system kaucyjny

Scena CLIMATE CARE stała się podczas wydarzenia główną areną dyskusji oraz debat na rzecz zrównoważonej przyszłości klimatu i środowiska. Eksperckie grono poruszyło m.in. kwestie dotyczące przyszłości polskiej gospodarki w kontekście redukcji CO2 i neutralności klimatycznej. Nie zabrakło także głosów na temat polskiego atomu.

W świecie zachodnim nie ma jak dotąd żadnego reaktora – zaznaczył podczas śniadania prasowego Szczepan Ruman, prezes zarządu Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. – Dla inwestorów finansujących kluczowa jest wiarygodność i odpowiedzialność za wykonanie w określonym terminie i koszcie. Horyzont 48 miesięcy jest w perspektywie instytucji finansowych do ogarnięcia. Łatwiej wówczas ten zwrot z inwestycji zobaczyć (…)” – dodał, mówiąc o sposobie pozyskiwania środków na realizację kluczowego projektu.

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria ogłosiła podczas TOGETAIR 2024 otrzymanie wszystkich niezbędnych opinii dot. decyzji zasadniczej rządu w sprawie technologii małych reaktorów jądrowych SMR od Rolls Royce.

Scena CLIMATE CARE otworzyła także przestrzeń do dyskusji na temat systemu kaucyjnego. Temat ten budzi zainteresowanie nie tylko w kontekście ochrony środowiska czy gospodarki odpadami, ale także w zakresie zmian prawnych. Panel dyskusyjny nie tylko obnażył różnice zdań, ale także stał się polem do wygłoszenia eksperckich rekomendacji i spostrzeżeń.

„Operatorzy powinni być zobligowani do współpracy – zauważył Konrad Nowakowski, prezes zarządu Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań – Ja uważam, że jesteśmy w stanie w czerwcu 2024 mieć taki system, który doprowadzi do sytuacji, o której mówimy. Rok 2025 jest jutro, dzisiaj powinniśmy działać”.

„Surowiec, który ucieka z systemu gminnego to 2 mld zł na rynku komunalnym, czyli około 20% ucieka z systemu gminnego, który nadpłacać będą musieli mieszkańcy” – wyraził głos sprzeciwu Krzysztof Gruszczyński, prezes zarządu / CEO ALBA POLSKA Sp. z o. o.

Emocjonujących eksperckich głosów nie zabrakło również na dwóch pozostałych scenach.

BUSINESS CONNECT, czyli GOZ, e-commerce i ekoinnowacje

Przestrzenią na wyrażenie eksperckich rekomendacji w sektorze biznesu stała się scena BUSINESS CONNECT. Prelegenci podjęli na niej wiele istotnych tematów, m.in. skupionych wokół Gospodarki Obiegu Zamkniętego czy e-commerce.

30% Polaków, którzy kupują offline, chce dotknąć produktu, chce go sprawdzić. W przypadku usług kupujemy je online i bardzo istotnym czynnikiem jest porównanie ofert w jednym miejscu – zaznaczyła Sonia Kondratowicz, dyrektorka departamentu Rozwoju Cyfrowego Biznesu, Medicover. – W postpandemicznym regresie e-commerce, jeśli chodzi o obszar zdrowia, notuje on wzrost”.

W eksperckim gronie pojawiły się również głosy dotyczące nowych technologii, które łączą smart podejście do biznesu z potencjałem innowacji.

„Naukowcy mają ambicje na projektowanie nowych technologii. Dialog pomiędzy światem nauki a biznesem musi mówić zrozumiałym językiem. (…) Poprzez odpowiednie kształtowanie filozofii firmy, konsument będzie w stanie zapłacić więcej” – podkreśliła Katarzyna Jodko-Piórecka, koordynator ITECH reprezentująca Instytut Innowacji i Technologii Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Wizje przyszłości i rola innowacji znalazły także przestrzeń na trzeciej scenie tematycznej – FUTURE COOPERATION.

FUTURE COOPERATION – klimatyczna rewolucja, digitalizacja i polskie innowacje

Eksperckie grono debatowało dziś także o przyszłości biznesu, finansów i środowiska w szerszej perspektywie. Na scenie FUTURE COOPERATION znalazła się przestrzeń na dyskusje dotyczące potencjału sztucznej inteligencji czy finansowania zrównoważonego rozwoju.

„My analizujemy i działamy, starając się zrozumieć naszych klientów – podkreślił Michał Bańka, Co-founder Accelpoint Sp. z o. o. – Akceleracja startupów jest to ciągły proces, który polega na wsparciu, pomocy i połączeniu”.

Ekspert zabrał głos w ramach panelu dyskusyjnego pt. „Wyniki pierwszego raportu dotyczącego sektora polskich innowacji klimatycznych”, który opracowany został m.in. w oparciu o dane zebrane na podstawie badania 133 start-up’ów.

Na każdej ze scen – podobnie jak w minionych edycjach – nie zabrakło inspirujących key notes i rozmów 1:1. Ekspercki głos wybrzmiewał także w formie rozmów toczących się przy otwartych stołach i na gorących krzesłach. Drugi dzień wydarzenia zapowiada się równie obiecująco – ciekawych paneli dyskusyjnych i kluczowych tematów z pewnością nie zabraknie.

Dwa dni wypełnione spotkaniami, ponad trzydzieści debat, dyskusje przy okrągłych stołach, motywujące power speeche, dziesiątki polskich i zagranicznych ekspertów – tak przedstawia się największe wydarzenie ekologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej – Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024. Wydarzenie odbywa się w VARSO Place przy ul. Chmielnej 69/73 w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia.

TOGETAIR 2024 otrzymał prestiżowe patronaty od polskich i zagranicznych instytucji, w tym Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Sejmu RP oraz Marszałka Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a także honorowe patronaty ministerstw: Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Przemysłu i Ministerstwa Zdrowia.

Źródło informacji: Biuro Prasowe Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2024

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *