Wiceminister klimatu informuje: system kaucyjny już za dziewięć miesięcy

Szklane butelki po piwie podlegające kaucji
Szklane butelki

Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska powiedziała w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, że projekt nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym jest gotowy.

We wtorek „Puls Biznesu” opublikował wywiad z Wiceminister klimatu i środowiska Anitą Sowińską, która poinformowała o tym, że system kaucyjny zacznie działać za dziewięć miesięcy. Projekt nowelizacji przepisów dotyczących systemu kaucyjnego jest gotowy. „Prowadzimy działania zmierzające do wpisania go do wykazu prac legislacyjnych oraz programowych Rady Ministrów. Kolejnym krokiem będzie przekazanie projektu do konsultacji i uzgodnień” – przekazała wiceminister klimatu i środowiska.

Według informacji przekazanych przez wiceszefową resortu projekt, o którym mowa przewiduje wprowadzenie mechanizmu kontroli. Wyjaśniła: „Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska mogą otrzymać uprawnienia do kontroli operatorów, aby weryfikować ich stopień przygotowania do uruchomienia systemu i zgodność sposobu jego prowadzenia z zakresem wydanej decyzji”.

Rozmawiając z „Pulsem Biznesu” Anita Sowińska, wspomniała o obawach samorządów o utratę przychodów ze sprzedaży plastikowych butelek recyklerom i skomentowała to, mówiąc: „Wsłuchujemy się w głos samorządów. Zgadzam się, że wyłączenie wartościowej frakcji plastiku ze strumienia odpadów komunalnych może osłabić przepływy finansowe w zakładach zagospodarowania odpadów komunalnych i tym samym wywrzeć presję cenową. Jednak nadal dużo odpadów zbieranych w gminach trafia na składowiska, których utrzymanie także jest bardzo kosztowne. Przeniesienie części odpadów do systemu kaucyjnego zmniejszy poziom ich składowania, a tym samym koszty gmin”.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *