Wolontariusze walczą ze skutkami katastrofy ekologicznej Odry

Wkrótce początek akcji Czysta Odra
Wkrótce rozpocznie się akcja Czysta Odra (Fot. www.facebook.com/Akcja Czysta Odra)

Akcja Czysta Odra oficjalnie startuje 26. kwietnia. Weźmie w niej udział 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Czech, Polski i Niemiec. Jak powiedział mediom inicjator wydarzenia Dominik Dobrowolski, akcja polega na wpuszczaniu życia do rzeki i wyławiania z niej śmierci.

Organizatorzy Akcji Czysta Odra zapraszają wolontariuszy na m.in. sprzątanie brzegów, kajakową akcję sprzątania jeziora Dąbie Małe, sprzątanie Odry na deskach SUP oraz wyławianie metalowych elementów z dna Odry za pomocą magnesów neodymowych. Można przyjść z własnym magnesem lub skorzystać z magnesów organizatora. Wyłowiony podczas akcji złom zostanie sprzedany w skupie, a środki przekazane na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Oddział w Szczecinie.

Z Odry wyławiano już takie przedmioty jak taczka i siekiera, dwa rowery, barierki, mnóstwo innych, niespodziewanych w rzece drobiazgów.

Wolontariusze utworzyli też Akcję Czysta Odra – ODROdzenie, w ramach której zebrano środki na wyhodowanie miliona nowych ryb i rozpoczęto zarybianie rzeki.

Organizatorzy zachęcają także do samodzielnego zbierania grup wolontariuszy i inicjowania podobnych wydarzeń. Lokalni organizatorzy mogą otrzymać zwrot kosztów akcji do kwoty 500 zł.

– Tegoroczna edycja Akcji Czysta Odra jest związana z dwoma rzeczami – wpuszczamy życie do rzeki i wyławiamy śmierć z rzeki – poinformował podczas konferencji prasowej inicjator akcji ODROdzenie Dominik Dobrowolski.

Celem inicjatywy jest przywrócenie życia w Odrze, po katastrofie ekologicznej, do której doszło w 2022 roku. Pierwsze 800 tys. szczupaków trafiło już do Odry i kanałów Międzyodrza. Łącznie ma zostać wpuszczonych 1,5 mln ryb.

Na stronie Stowarzyszenia Wywrotka znajduje się pełna lista wydarzeń.

Akcja Czysta Odra potrwa od 26 kwietnia do 5 maja.  

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *