Badania UCL dotyczące raf koralowych: Czy technologia zrozumie śpiew natury?

Podwodny widok na ryby i inne stworzenia pływające w okolicach rafy koralowej

Czy sztuczna inteligencja może zrozumieć przyrodę? Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego (ang. University College London – UCL) postawili na jednej szali morską pieśń, a na drugiej rozbudowany algorytm. Wyniki mogą zaskoczyć.

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia przyczyniają się do szybszego obumierania raf koralowych, a należy pamiętać, że w tych miejscach dom i schronienie znajdują tysiące istnień. Dlatego tak ważne jest monitorowanie stanu raf koralowych, reagowanie i próba zaniechania dalszej degradacji.

„PIEŚNI RAFY”

Naukowcy rozpoczęli badania nad sztuczną inteligencją (ang. Artificial Intelligence – AI), która może z powodzeniem śledzić stan raf koralowych poprzez naukę i analizę swoistej pieśni wydawanej przez rafy. Niezwykle złożony krajobraz dźwiękowy, w którego skład wchodzą odgłosy ryb i innych stworzeń przemieszczających się i chowających w zależności od pory dnia, przysparza kłopotów nawet ekspertom i wymaga żmudnej analizy, aby dokładnie określić stan badanej rafy.

ucl sztuczna inteligencja rafy koralowe 2 edited | ekoetos.pl

Odpowiedzią na te problemy ma być algorytm komputerowy, który po przeanalizowaniu wielu nagrań zdrowych i zdegradowanych raf poznał w końcu tę niezwykłą pieśń, która może brzmieć inaczej w obliczu obumierania koralowców, a inaczej w czasie, gdy wody tętnią życiem. Sztuczna inteligencja przeanalizowała wiele nowych dźwięków i pomyślnie zidentyfikowała stan rafy w 92% przypadków.

Nasze odkrycia pokazują, że komputer może wychwycić wzorce niewykrywalne dla ludzkiego ucha. Potrafi nam powiedzieć szybciej i dokładniej, jak radzi sobie rafa.

Ben Williams, główny autor i doktorant UCL Center for Biodiversity and Environment Research

EFEKTYWNY SPOSÓB POMOCY

Algorytm ma zostać wykorzystany do śledzenia postępów w projektach odbudowy wyblakniętych raf. Metoda sztucznej inteligencji stwarza duże możliwości do poprawy monitorowania raf koralowych i może być używana na całym świece, przy czym rozwiązanie to jest znacznie tańsze i mniej pracochłonne niż tradycyjne wyprawy nurków w celu zbadania stanu rafy koralowej.

Źródło: University College London

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Badania UCL dotyczące raf koralowych: Czy technologia zrozumie śpiew natury? | ekoetos.pl