Bezdotykowe śmietniki: wystarczy przykleić naklejkę i zeskanować kod

Bezdotykowe śmietniki
Już niedługo w Świętochłowicach będzie możliwe (Fot. Urząd Miejski w Świętochłowicach) bezdotykowe wyrzucanie śmieci

Już z końcem roku w Świętochłowicach, w dwóch lokalizacjach, zostanie zamontowany nowoczesny system inteligentnych pojemników na odpady. „Bezdotykowe” śmietniki pomogą w selektywnej zbiórce odpadów komunalnych w mieście. Urządzenia zastąpią zewnętrzne wiaty śmietnikowe i w swojej nowoczesności są absolutną nowością na rynku. Jak będą działały?

W czwartek miasto podpisało porozumienie ze spółdzielnią mieszkaniową. Chodzi o program „System Indywidualnej Segregacji Odpadów”. Inteligentne pojemniki na odpady na początek zostaną umieszczone przy ul. Granitowej i Polnej w Świętochłowicach, w ilości 22 sztuki.

Jak będą działały inteligentne pojemniki?

– Każde mieszkanie będzie posiadało swój indywidualny kod kreskowy. Będzie on przyporządkowany do lokalu. Miasto przekaże do spółdzielni naklejki z kodami, które następnie administracje będą dystrybuować wśród mieszkańców. Naklejki te lokatorzy będą umieszczać na swoich workach ze śmieciami. Następnie osoba wyrzucająca śmieci skanuje swój worek pod czytnikiem znajdującym się na pojemniku i otworzy się odpowiednia klapa – tłumaczy Beata Grzelec-Spetruk, Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Pojemnik budowa | ekoetos.pl

Rys. Wygląd nowoczesnego śmietnika (rysunek nadesłany przez Urząd Miejski w Świętochłowicach)

Wewnątrz pojemników znajdują się wagi, przez co system rozpoznaje, czy został tam umieszczony odpowiedni rodzaj śmieci.

Wygląd nowoczesnych śmietników?

Tradycyjne kosze na odpady umieszczone są w estetycznej obudowie wyposażonej w system ważący i czytnik kodów QR, co umożliwia rejestrację masy i rodzaju odpadów przekazanych przez poszczególne gospodarstwa domowe danego osiedla. Dzięki automatycznym klapom odbywa się bezdotykowa obsługa pojemników. Kolorowe diody i przyjazne komunikaty głosowe mają ułatwić mieszkańcom korzystanie z urządzenia. Swoją funkcjonalnością czy wysokością jest ono dostosowane do osób starszych, czy niepełnosprawnych. Dodatkowo dostęp do indywidualnego konta z bieżącą informacją o generowanych odpadach będzie stanowił motywację lokatorów do segregacji.

Instalacja inteligentnych pojemników ma być zrealizowana do końca roku, choć ze względu na procedury przetargowe montaż może przesunąć się o kilka miesięcy. Z podobnych systemów korzystają już mieszkańcy niektórych polskich miast, m.in. Ciechanowa, Zamościa, Świebodzina czy Rumii. Świętochłowice są pierwszym miastem na Śląsku, które skorzysta z tego typu rozwiązania.

Komentarze