Co tak strasznie cuchnie w lesie? Smrodnik!

Cuchnie sromotnik bezwstydny
Sromotnik bezwstydny (Phallus impudics) Fot. Pixabay

Las kojarzy się ze spokojem, pięknem natury, śpiewem ptaków i zwykle ładnym sosnowym, bądź może kwiatowym zapachem. Więc skąd ten tak nieprzyjemny zapach? Nie od razu widać źródło. Sprawca nie jest duży i bywa, że zlewa się z kolorami otoczenia.

Po chwili rozglądania znajdujemy źródło brzydkiego zapachu – to grzyb.

Jaki grzyb śmierdzi?

Grzybem, który cuchnie jest sromotnik bezwstydny (Phallus impudicus L.). Zapach sromotnika przypomina smród rozkładającego się mięsa.

Sromotnik bezwstydny ma wiele nazw, przeważnie nawiązujących do charakterystycznego zapachu. Niektóre z nich to: sromotnik śmierdzący, słupiak cuchnący, śmierdziak, śmierdziuch, śmierdziel, smrodnik, smrodziuch, sromnik, bedłka pańska, smardz śmierdzący, smrodlica, śmierdząca panna. Bywa też zwany wężym jajem, biskupem, czy jajczakiem.

Jak wygląda sromotnik bezwstydny?

Sromotnik bezwstydny swojemu wyglądowi zawdzięcza łacińską nazwę – Phallus impudicus, a konkretnie jej rodzajowy człon, pochodzący z greckiego miana prącia – Phallus. Drugi człon zaczerpnięto od nieprzyjemnego zapachu grzyba.

Owocnik sromotnika smrodliwego początkowo ma kształt i wielkość kurzego jaja i jest barwy białej. Gdy dojrzeją zarodniki „jajko” pęka i wyłania się właściwy owocnik. Rośnie nawet 5 mm na godzinę. Jest rekordzistą w tempie wzrostu. Od początkowej, do końcowej fazy rozwoju wystarczy sromotnikowi 5-6 godzin. Grzyb osiąga wysokość około 20 cm.

Kapelusz jest dzwonkowaty lub w kształcie naparstka o żebrowanej powierzchni, pokrytej oliwkowozieloną masą zarodnikową, która stopniowo skapuje. Trzon jest biały i pusty w środku. Ma porowatą powierzchnię.

Dlaczego sromotnik bezwstydny śmierdzi?

Sromotnik bezwstydny cuchnie nie bez przyczyny. Smród grzyba ma za zadanie przyciągnięcie much roznoszących zarodniki grzyba.

Gdzie występuje sromotnik bezwstydny?

Sromotniki bezwstydne występują na całej półkuli północnej, w strefie klimatu umiarkowanego, znajdziemy je także w Ameryce Południowej i niektórych częściach Azji. W Polsce sromotnik smrodliwy jest gatunkiem pospolitym.

Grzyb ten można spotkać w lasach liściastych i mieszanych w widnych miejscach. Rośnie też w parkach i zaroślach.

Czy sromotnik bezwstydny jest jadalny?

Sromotnik bezwstydny nie jest grzybem trującym. Jadalne są jego młode formy – początkowy kształt kurzego jaja.

Spotkanie ze sromotnikiem bezwstydnym na długo pozostaje w pamięci, nie tylko ze względu na smrodliwy zapach grzyba, ale także jego nietypowy kształt.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Image Not Found

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!